مقالات مربوط به دیسک گردن

علائم دیسک گردن کدام اند؟

علائم دیسک گردن
۰
(۰)

درد گردن و علائم ناشی از آن مشکلات رایجی هستند که در بین بسیاری از بزرگسالان است. گردن از ساختارهای آناتومیک مختلف از جمله ماهیچه ها، استخوان ها، رباط ها و مفاصل تشکیل شده است. علائم دیسک گرذن می تواند متفاوت باشد. هر یک از این ساختارها دارای پایانه های عصبی هستند.که می توانند باعث به وجود آمدن مشکلات دیسک گردن باشند.

تعریف ساده از دیسک و علائم دیسک گردن

به بافت بین استخوان های گردن، دیسک های بین مهره ای می گویند. دیسک ها، از یک هسته ی ژل مانند نرم در کنار یک پوشش بیرونی سخت تشکیل شده اند. شش دیسک بین مهره ای در ستون فقرات گردنی وجود دارد. هر دیسک گردن بین مهره‌های مجاور (یکی در بالا و دیگری در پایین) قرار دارد.تا بدن مهره‌ها را تحت فشار قرار دهد.و به توزیع بار از گردن و سر کمک کند. برخی تخمین‌ها نشان می‌دهند.که علائم دیسک گردن در سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی بیشتر است.

دیسک بین مهره ای، یک مفصل بین هر یک از استخوان های ستون فقرات ایجاد می کند که به آنها اجازه حرکت می دهد. هنگامی که پوشش بیرونی که دیسک را احاطه کرده است پاره شود، هسته نرم آن به بیرون فشرده می شود.

خطر ابتلا به فتق دیسک با افزایش سن افزایش می یابد.خطر ابتلا به فتق دیسک با افزایش سن افزایش می یابد.

علل های ایجاد دیسک گردن

با افزایش سن، دیسک های ستون فقرات ما می توانند.انعطاف پذیری و قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهند. رباط های اطراف دیسک ها شکننده می شوند.و راحت تر پاره می شوند. علائم دیسک گردن می تواند در اثر فعالیت های تکراری یا آسیب به ستون فقرات ایجاد شوند. هنگامی که این اتفاقات رخ می دهند، می توانند به اعصاب نخاعی مجاور (رادیکولوپاتی) یا طناب نخاعی (میلوپاتی) فشار وارد کنند.و علائم دردناکی ایجاد کنند. در میان افراد بالغ بین ۵/۰ تا ۲ درصد فتق دیسک گردن تخمین زده شده است.

مهم ترین علائم 

فتق دیسک در گردن می تواند باعث درد گردن، درد شدید بازو، درد شانه و بی حسی یا گزگز در بازو یا دست شود. کیفیت و نوع درد می تواند.برای هر شخص متفاوت باشد. گاهی بدون درد، گاهی دردناک و دشوار تا تیزتیز، سوزش و … که به راحتی قابل تشخیص است. بسته به اینکه کدام دیسک دچار فتق شده است.و کدام ریشه عصبی گیر کرده یا ملتهب شده است،.علائم دیسک گردن می تواند.متفاوت باشد.

علائمی مانند بی حسی، سوزن سوزن شدن و به خصوص ضعف در عضلات بازوها، علائم هشداردهنده ای هستند.که نشان دهنده جدی تر شدن مشکل است. ضعف در بازوها نشانه قطعی این است.که باید در مورد گردن درد خود باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

درد در بازو و گردن معمولا از اولین علائم دیسک گردن است.که ریشه های عصبی شما به دلیل مشکلاتی در گردن شما تحریک شده است.

درد در بازو و گردن معمولا از اولین علائم دیسک گردن است.که ریشه های عصبی شما به دلیل مشکلاتی در گردن شما تحریک شده است.

چه زمانی علائم به صورت جدی است؟

درد گردن و بازو ناشی از دیسک گردن ممکن است.کوتاه مدت باشد و فقط چند روز باشد یا مزمن شود.و ماه ها یا بیشتر طول بکشد. نشانه ‌ها و علائم ممکن است.به‌ تدریج بدتر می شوند، انتظار نداشته باشید.که درد ها ثابت باشند.و یا خود به خود برطرف شوند. اگر ریشه عصب گردن در حالت فشرده یا ملتهب باقی بماند،.ممکن است.گزگز، بی حسی و یا ضعف در بازو پیشرفت کند. همچنین، اگر طناب نخاعی توسط فتق دیسک گردن فشرده یا ملتهب شود،.ممکن است.مشکلاتی در راه رفتن، هماهنگی و یا کنترل مثانه یا روده وجود داشته باشد. این نوع از علائم دیسک گردن، نیاز به مراجعه فوری پزشک دارند.تا از بدتر شدن یا دائمی شدن آنها جلوگیری شود.

هنگامی که درد گردن یا بازو از فتق دیسک گردن خفیف ناشی می شود، علائم معمولاً در عرض ۴ تا ۶ ماه کاملاً برطرف می شوند، حتی اگر خود دیسک ممکن است.بهبود نیابد.

راه های تشخیص فتق دیسک

تشخیص فتق دیسک با معاینه فیزیکی کامل گردن، بازوها و اندام تحتانی آغاز می شود. پزشک گردن شما را از نظر انعطاف پذیری، دامنه حرکتی و علائمی که نشان می دهد.ریشه های عصبی یا نخاع شما تحت تاثیر قرار گرفته اند،.بررسی می کند.

همچنین پزشک برای تشخیص بهتر ازشما درباره علائم دیسک گردن که شما به آن دچار هستید.می پرسد.که

  • علائم درد
  • بی‌حسی
  • سوزن سوزن شدن
  • ضعف

شما کجا رخ می‌دهد. اشعه ایکس یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) نیز به تشخیص پزشک کمک می کند.

مقالات مرتبط:

مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر

انواع تنگی کانال نخاعی

جهت رزرو وقت مشاوره برای بهترین جراح دیسک کمر از طریق شماره های داخل سایت اقدام نمائید و از صفحه اینستاگرام ما نیز دیدن فرمائید.

این مطلب مفید بود؟

۰ / ۵. تعداد ۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *