مقالات مربوط به دیسک کمر

درمان تنگی کانال نخاعی

درمان تنگی کانال نخاعی
۵
(۲)

در مقالات قبل درباره انواع تنگی ستون فقرات به گفت و گو پرداختیم.و می دانیم آن یک وضعیت پاتولوژیک مزمن است. که بر ساختارهای داخل آن فشار وارد می‌کند. بیماری به کندی پیشرفت می کند، بدون درمان هیچ بهبودی وجود ندارد. با گذشت زمان و تشدید شرایط، بیماران جهت درمان تنگی کانال نخاعی نیاز به مداخله جراحی دارند.

درمان تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی وضعیتی است.که در آن اندازه کانال نخاعی در یک مقطع عرضی کاهش می یابد. یا اندازه سوراخ های بین مهره ای کاهش می یابد. که در نتیجه محتویات کانال (طناب نخاعی، ریشه ها) کاهش می یابد. فشرده شده است. به عنوان یک قاعده، تنگی کانال نخاعی در سطح مهره های کمری تحتانی، در ستون فقرات گردنی و سینه ای تشخیص داده می شود. بیشتر بیماران مرتبط با سن از تنگی رنج می برند، شایع ترین محل آن در قسمت پایین کمر است. بدون درمان، تنگی به طور پیوسته ایجاد می شود.و منجر به ناتوانی می شود.

جهت جلوگیری از مشکلات دیسک کمر و یا درمان تنگی کانال نخاعی باید به موقع وارد عمل شد.چون با گذشت زمان، دیسک های بین مهره ای فرسوده می شوند، خاصیت ارتجاعی کمتری پیدا می کنند، آب از آن ها خارج می شود، ارتفاع دیسک کاهش می یابد، مفاصل بین مهره ای بیش از حد بارگذاری می شوند، هیپرتروفی می شوند.و تغییر می کنند. بی ثباتی در بخش وجود دارد. بدن سعی می کند.مهره ها را تثبیت کند، خوشه های استخوانی رشد می کنند، رباط ها (به ویژه رباط زرد) ضخیم می شوند. همه این تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات می تواند.باعث باریک شدن کانال نخاعی شود. فردی که به طور مادرزادی کانال نخاعی او باریک است، مستعد ابتلا به تنگی کانال نخاعی می باشد.

 

فشرده سازی سیستم عصبی در کانال نخاعی

بنابراین، با تنگی کانال نخاعی، فشرده سازی سیستم عصبی رخ می دهد. شایع ترین فشرده سازی در ناحیه گردن و کمر و تنها ۵ درصد در ناحیه قفسه سینه رخ می دهد. در نواحی گردنی و قفسه سینه نه تنها اعصاب، بلکه پشت مغز نیز تحت فشار قرار می گیرند.
انتخاب روش ها با توجه به ویژگی های بیمار، موارد منع مصرف و سایر عوامل به شدت به صورت جداگانه انجام می شود.

 

درمان تنگی کانال نخاعی

درمان تنگی کانال نخاعی

 

جراحی برای درمان تنگی کانال نخاعی

این عمل برای توقف فشرده سازی.ریشه های عصبی و از سرگیری عملکرد.طبیعی بافت ها ضروری است. مداخلات باز بسته، یا آندوسکوپی و در مقیاس کامل را می توان.انجام داد. متداول ترین روش های مورد استفاده عبارتند از:

عملیات تثبیت

این شامل گسترش فضای کانال نخاعی با تقویت متعاقب عملکرد پشتیبانی با استفاده از نصب براکت ها است.

 

لامینکتومی رفع فشار

از دیگر درمان های تنگی کانال نخاعی برداشتن برخی از قسمت های فرآیند استخوانی نخاع ، قوس ستون فقرات، رباط ها گسترش می دهد.

 

رفع فشار میکروسکوپی

این عمل شامل استفاده از یک سیستم ثابت پس از رفع تنگی است. مهم است.که عملکرد و انعطاف ستون فقرات حفظ شود.

 

میکرودیسککتومی یا تبخیر لیزری

گاهی همراه با لامینکتومی، در مواردی که تنگی ناشی از فتق باشد، انجام می شود.
استفاده از این روش بستگی به تصویر بالینی دارد. در بیشتر موارد، بیمار پس از جراحی بهبودی کامل پیدا می کند. مهمترین مرحله را توانبخشی و نوع رفتار با بیمار، رعایت تمام محدودیت ها و قوانین تعیین شده.توسط پزشک ایفا می کند.

 

عواقب احتمالی تنگی کانال نخاعی

با درمان ناقص و دیر هنگام تنگی کانال نخاعی، آسیب می تواند عوارض جدی ایجاد کند:

  • فلج پایدار، فلج اندام تحتانی
  • نقض اندام های لگن، اختلال در عملکرد جنسی
  • کاهش یا از دست دادن کامل حس در قسمت تحتانی بدن
  • دردهای شدید در پاها و کمر

 

درمان تنگی کانال نخاعی

درمان تنگی کانال نخاعی

 

 

اقدامات پیشگیرانه

برخی از اقدامات ساده به درمان تنگی کانال نخاعی و جلوگیری از ایجاد تنگی کمری نخاعی کمک می کند.یا اگر قبلاً ایجاد شده.باشد، به سرعت از شر آن خلاص شوید.

برای هر گونه علائم هشدار دهنده، درد یا ناراحتی لازم است.به مطب متخصص مراجعه کنید.
وزن باید در محدوده طبیعی باقی بماند.تا بار بیش از حد بر ستون فقرات و سایر سیستم های بدن تحریک نشود.
مهم است.که اطمینان حاصل شود که فعالیت بدنی سالم حفظ می شود – پیاده روی مکرر، ورزش صبحگاهی، گرم کردن در طول روز با کار بی تحرک.

 

سخن پایانی

تنگی باعث کاهش کیفیت زندگی بیمار می شود.و به ناچار ناراحتی را به همراه دارد. اگر به موقع با پزشک جهت درمان تنگی کانال نخاعی مشورت کنید، زمانی که بیماری به مرحله جدی تبدیل نشده است، می توان آن را با روش های محافظه کارانه، بدون جراحی از بین برد. مداخله جراحی زمانی مورد نیاز است. که وضعیت در حال اجرا است، تنگی پیشرفت می کند.و کل بدن را از کار می اندازد.

بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفتند، توجه داشته باشند.که درخواست به موقع برای کمک از کلینیک تهران دیسک می تواند وضعیت را به طور قابل توجهی ساده کند. برای بهبودی کامل، حفظ یک سبک زندگی سالم و مشورت به موقع با بهترین جراح دیسک کمر با ما تماس بگیرید و یا اینستاگرم tehrandisc را دنبال کنید.

مقالات مرتبط:

انحراف مهره ها 

۷ سوال مهم بعد از جراحی ستون فقرات

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *