مقالات مربوط به دیسک کمر

دیسک کمر چیست؟

دیسک کمر چیست؟
۵
(۱)

جابجایی دیسک یک مشکل ارتوپدی در مورد ساختار و عملکرد ستون فقرات و مهره های تشکیل دهنده آن است. در این مبحث tehrandisc درباره اینکه دیسک کمر چیست و عوامل تاثیر گذار بر آن و درمان دیسک کمر به گفت و گو می پردازد.

دیسک کمر چیست؟

در بیشتر موارد، علت اصلی درد منشا عصبی دارد. جابجایی دیسک بین مهره ای می تواند باعث فشار بر روی ریشه های عصبی مجاور شود. این مسئله در بیشتر موارد عامل اصلی درد است و در برخی موارد باعث ضعف پا و مشکلات بی اختیاری ادرار در مشکل تنگی کانال نخاعی می شود. ناحیه کمر که به عنوان ستون فقرات کمری نیز شناخته می شود، به عنوان منطقه ای در نظر گرفته می شود که بیشتر در معرض آسیب دیسک ستون فقرات است، وضعیتی که می تواند منجر به عواقب بد عصبی شود.
علائم دیسک کمر می تواند بی حسی، سوزن سوزن شدن، سوزش، درد و همچنین اختلال در عملکرد اندام های لگنی و اختلالات حرکتی در اندام تحتانی باشد. ناحیه آسیب دیده بستگی به ناحیه عصب دهی اعصابی دارد که تحت تأثیر فتق دیسک قرار گرفته اند.

 

مراحل فتق دیسک (کمر)

دژنراسیون دیسک: تغییرات بیوشیمیایی در دیسک که خواص عملکردی آن را کاهش می دهد.
پرولاپس (برآمدگی) دیسک: تغییراتی که منجر به برآمدگی جزئی در کانال نخاعی می شود.
اکستروژن دیسک: محتویات پالپ ژلاتینی هسته از حلقه فیبروزوس بیرون می روند، اما در داخل دیسک باقی می ماند.
جداسازی: محتویات پالپ از محدودیت های آنولوس فیبروزوس و دیسک فراتر رفته و درون کانال نخاعی می افتند.

 

در چه سنی دچار مشکلات دیسک کمر خواهید شد؟

فتق دیسک معمولا در سنین ۲۰ تا ۵۰ سال رخ می دهد. در حدود ۹۰ درصد موارد، فتق دیسک در ناحیه L4-L5 یا L5-S1 قرار دارد.وقتی در ناحیه L5 فشرده شود، ممکن است.در امتداد شست پا و گاهی مچ پا (پا آویزان) ضعف ایجاد شود. درد و بی حسی می تواند در سطح جلوی پا و همچنین در باسن باشد.
فشرده شدن ریشه های S1 به نقض رفلکس آشیل و بی حسی و درد می تواند تا پا در امتداد سطح بیرونی بالا برود.

 

 

دیسک کمر چیست

دیسک کمر چیست

 

جابجایی دیسک بین مهره ای و انحراف مهره ها و پیامدهای آن

دیسک بین مهره ای نوعی ضربه گیر طبیعی است که بین مهره های ستون فقرات قرار دارد. این شامل حلقه‌های فیبری است.که اطراف آن را احاطه کرده‌اند.که در داخل آن یک مایع انعطاف‌پذیر چسبناک وجود دارد که به مهره انعطاف‌پذیری می‌دهد.و به آن اجازه می‌دهد ضربه‌ها و استرس بیشتری را که بدن دائماً با آن مقابله می‌کند جذب کند.

در برخی موارد، دیسک بین مهره ای می تواند تحت فشار بسیار قوی و بار بسیار زیاد قرار گیرد که می تواند منجر به نقض یکپارچگی غشاء و آسیب به دیسک شود. چنین بارهایی می تواند ناشی از بلند کردن سنگین، وضعیت نشستن نامناسب یا وضعیت بد، تروما و غیره باشد.

 

آسیب دیسک معمولاً سه نوع است:

بیرون زدگی دیسک

وضعیتی که در آن شکل دیسک به دلیل فشار وارده به آن تغییر می کند و باعث برآمدگی دیسک از ستون فقرات به داخل کانال نخاع می شود.

 

فتق دیسک کمر چیست؟

شرایطی که در آن حلقه های فیبری در یک نقطه پاره می شوند.و یکپارچگی غشاء مختل می شود.

 

دیسک کمر چیست

دیسک کمر چیست

 

 

جابجایی دیسک

نشت بیرونی یک مایع چسبناک از طریق یک پارگی (یا پارگی های متعدد) در تونیک فیبری
از بین سه وضعیت ذکر شده در بالا، جابجایی دیسک به عنوان جدی ترین مشکل در نظر گرفته می شود، عمدتاً به دلیل اهمیت عصبی چنین وضعیتی: مایع چسبناکی که به بیرون نشت کرده است می تواند به ریشه های عصبی مجاور و کیسه پشتی فشار وارد کند.که در داخل آن وجود دارد. دسته‌ای از رشته‌های عصبی هستند.و منجر به ایجاد بسیاری از مشکلات پزشکی می‌شوند. دیسک جابجا شده در ستون فقرات کمری معمولاً باعث مشکلات زیر می شود:

  • کمر درد شدید
  • سفتی، سختی
  • محدودیت حرکتی
  • دردی که به یک یا هر دو اندام تحتانی تابش می کند.
  • گزگز، بی حسی و ضعف در یک یا هر دو اندام تحتانی
  • فلج جزئی اندام(های) تحتانی
  • بی اختیاری
  • مشکلات نعوظ
    به عنوان یک قاعده، آخرین علائم در این لیست مشکل سازترین هستند.و نیاز به مداخله جراحی دارند.

 

جابجایی دیسک در ستون فقرات کمری

قبل از هر چیز باید توجه داشت که هر جابجایی دیسک بین مهره ای نیاز به مداخله و درمان جراحی ندارد. بسیاری از افراد بدون اینکه مشکل خاصی داشته باشند، زندگی عادی دارند.و حتی نمی دانند.که دیسکی در بدن آنها جابجا شده است، زیرا مایع نشت شده به ریشه های عصبی فشار نمی آورد.و در نتیجه منجر به درد نمی شود. بنابراین، درمان جراحی تنها زمانی انجام می شود.که علائم ذکر شده در بالا ایجاد شود.و درد غیر قابل تحمل شود.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر مقالات دیگر سایت را مطالعه نمائید و یا اینستاگرام تهران دیسک را دنبال نمائید.

 

مقالات مرتبط:

درمان دیسک کمر

مراقب های بعد از عمل دیسک کمر

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *