مقالات مربوط به دیسک کمر

بهترین عمل برای دیسک کمر

بهترین عمل دیسک کمر
۵
(۴)

با پیشرفت بیماری، درد در پاها و پشت کمر با شدت بیشتری رخ می دهد. مشکلات دیسک اغلب یک فرد را برای طولانی مدت از کار و فعالیت های روزانه محروم می کنند. پس از آن نه تنها خطر بی حسی اندام ها و فلج شدن وجود دارد، بلکه باعث اختلال در خون رسانی به دنبالچه (ادامه نخاع در ستون فقرات کمری) نیز می شود، که می تواند باعث فلج شدن کامل شود.  این زمان جراحی دیسک است. بنابراین، انجام یک درمان جامع و تصمیم گیری در مورد بهترین عمل برای دیسک کمر، بسیار مهم است.

دلیل اهمیت انتخاب بهترین نوع عمل برای دیسک کمر

کار فیزیکی سنگین و تغییرات مرتبط با سن اغلب منجر به تشکیل فتق کمری بین مهره ای می شود. اغلب آنها در سطح L3-L4، L4-L5 و L5-S1 یافت می شوند، زیرا این قسمت ها، بیشترین فشار را تحمل می کنند.

از آنجایی که ساقه مغز در تماس مستقیم با نخاع است، برای انجام عمل فقط باید به متخصصان مجرب در زمینه جراحی ستون فقرات اعتماد کرد. این امر خطر عوارض عمل دیسک کمر را کاهش می دهد و اثربخشی درمان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. یکی از بهترین متخصصین مغز و اعصاب در پایتخت آماده است تا به شما در کلینیک تهران دیسک، مشاوره دقیق ارائه کند. یا در صورت نیاز بهترین عمل برای دیسک کمر را با قیمتی مناسب انجام دهد.

نشانه ها و علائم جراحی

جراحی برای برداشتن فتق ستون فقرات کمری کاملاً طبق نشانه ها انجام می شود. این کار فقط در صورت عدم وجود تغییرات مثبت در وضعیت بیمار، پس از این که درمان های غیر جراحی جواب نداد.انجام می شود. یعنی زمانی که به دلیل فشار مداوم و فزاینده بر انتهای عصب، درد شدید، از دست دادن کنترل تخلیه مثانه و روده، اختلال نعوظ در مردان و همچنین کاهش حساسیت اندام ها و … به وجود آمده باشد.

فتق دیسک کمر

ایجاد عوارض عصبی (ضعف در ساق پا)، اختلال در عملکرد اندام های لگنی، نشانه فتق هایی است که کانال نخاعی را درگیر کرده است و رشته های عصبی به شدت فشرده می شوند. نکته مهم این است که درد را نادیده نگیرید و از عمل جراحی نترسید، زیرا امروزه روش‌های درمان نوین دیسک کمر و بهترین عمل برای دیسک کمر خطر عوارض بعد از عمل را به حداقل می رسانند. اگر فتق کمر به موقع برداشته نشود، فشرده شدن ریشه های عصبی می تواند منجر به عواقب جبران ناپذیر شود.

انتخاب بهترین عمل برای دیسک کمر

راه های زیادی برای درمان دیسک کمر وجود دارد. هر یک از آنها مزایا و معایبی دارند که فقط یک جراح مغز و اعصاب با تجربه (بهترین جراح دیسک کمر) می تواند تمام تفاوت های ظریف را در نظر بگیرد و موثرترین و ایمن ترین روش حذف فتق را انتخاب کند.

البته، حتی بهترین عمل برای دیسک کمر، نیز تضمین ۱۰۰٪ برای بهبودی کامل را نمی دهد. اما احتمال شکست یا تشدید بیماری آنقدر کم است که حتی بحث در مورد آن منطقی نیست. اما این خطرات را می توان با تماس با بهترین جراح دیسک کمر و یا تروماتولوژیست های ارتوپدی با تجربه، در کلینک تهران دیسک به حداقل رساند.

جراحی آندوسکوپی

جراحی آندوسکوپی یکی از آخرین پیشرفت های پزشکی است. با کمک آن می توان جدی ترین مشکلات را با آسیب جزئی به بافت های اطراف از بین برد. این عمل تحت بی حسی نخاعی عمومی یا موضعی با استفاده از آندوسکوپ های مجهز به دوربین مینیاتوری و دستگاه نورپردازی انجام می شود. تصویر دوربین به مانیتور منتقل می شود که به جراح اجازه می دهد تا هر حرکت را دقیقاً کنترل کند. آندوسکوپ از طریق سوراخ سوزنی به بدن بیمار وارد می شود.

نشانه های جراحی آندوسکوپی عبارتند از:

 • اندازه فتق کمر ۷ میلی متر یا بیشتر
 • بروز اختلالات در کار مثانه و روده که با دفع شدن غیر ارادی ادرار و مدفوع
 • ضعف شدید عضلات یک یا هر دو پا
 • تغییر در راه رفتن
 • درد مداوم
 • نقض کیفیت زندگی

در چنین شرایطی، عمل باید در اسرع وقت انجام شود، زیرا پارگی حلقه فیبری و آزاد شدن محتویات ژلاتینی دیسک در کانال نخاعی با عوارض جدی همراه است.

 

بهترین عمل برای دیسک کمر

بهترین عمل برای دیسک کمر

میکرودیسککتومی

این عمل نوعی از جراحی باز دیسک کمر است که برای برداشتن فتق ستون فقرات کمری شامل وارد کردن ابزارهای میکروجراحی از طریق یک برش ۲ سانتی متری است.

میکرودیسککتومی تحت بیهوشی عمومی یا نخاعی انجام می شود و جایگزینی برای پروتز دیسک است، جای زخم کمی بر جای می گذارد، خطر عوارض بسیار کم، زمان نقاهت کوتاه تر است و تحمل آن آسان تر است. با کمک آن، نه تنها فتق های ناحیه کمر، بلکه سایر مهره ها نیز از بین می روند. مدت زمان جراحی بیش از نیم ساعت طول نمی کشد. این جراحی یکی از انواع بهترین عمل برای دیسک کمر است زیرا مشکل تنگی کانال نخاعی را نیز حل می کند و برآمدگی های بزرگ را از بین می برد.

دیسککتومی کلاسیک

این نیز یک عمل جراحی باز ستون فقرات است که از ابتدای قرن بیستم انجام شد، امکان برداشتن کل دیسک بین مهره ای و در صورت لزوم بخش هایی از مهره ها را فراهم می کند. امروزه در صورت ناپایداری ستون فقرات، فتق مکرر دیسک و تنگی ستون فقرات از دیسککتومی کامل استفاده می شود. با تحرک بین مهره ها، جراحان ستون فقرات مجبور به استفاده از آن به خصوص برای لامینکتومی و کاشت ایمپلنت می شوند.

این جراحی شامل ایجاد یک برش به طول ۵-۱۰ سانتی متر است و نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در طی آن، جراح با دقت عضلات را از هم جدا می کند، در صورت لزوم، رباط ها را برداشته و به بیرون زدگی فتق دسترسی پیدا می کند. کل دیسک بین مهره ای که از نظر پاتولوژیک تغییر یافته است برداشته می شود. در جای آن، ایمپلنت ساخته شده از مواد مصنوعی (پلاتین در دیسک کمر) نصب می شود. کل مدت مدت زمان جراحی حدود ۲-۳ ساعت است.

عمل دیسک کمر لیزری

حذف فتق کمر با لیزر یک فناوری جدید میکروسکوپی است که از مزایای آن می توان به توانبخشی سریع، عوارض کم و ترخیص از کلینیک ظرف ۲ ساعت پس از اتمام عمل اشاره کرد. ماهیت این روش شامل اجرای یک سوراخ دقیق پوست و بافت های نرم با یک سوزن تحت بی حسی موضعی است. جهت حرکت آن توسط جراح از طریق یک مانیتور نظارت می شود. پس از رسیدن به هسته پالپوسوس دیسک، پالس های لیزری تولید می کند. اثر حرارتی انرژی لیزر، باعث کاهش اندازه تشکیل فتق و بهبود رفاه بیمار می شود. تقریباً نیمی از بیماران بلافاصله پس از عمل کاهش شدت درد را احساس می کنند.

جراحی لیزری دیسک کمر برای برداشتن فتق کمر حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد. این جراحی بهترین عمل برای دیسک کمر نیست و فقط برای برجستگی های کوچک و عدم وجود بیماری های همزمان مناسب است. پس از آن، هیچ ناراحتی در ناحیه عمل شده وجود ندارد و محدودیت‌هایی در دوره نقاهت عمدتاً بر روی توانایی نشستن و بلند کردن اجسام سنگین اعمال می‌شود.

معایب عمل لیزری دیسک کمر

 1.  فقط در ۸۰٪ موارد نتیجه خوبی می دهد.
 2. با نگرش سهل انگارانه نسبت به توانبخشی و متعاقب آن شیوه زندگی، منجر به عود بیماری در طی ۱-۳ سال می شود.
 3. هزینه برداشتن فتق کمر با لیزر بسیار زیاد است.

 

بهترین عمل برای دیسک کمر

بهترین عمل برای دیسک کمر

نوکلئوپلاستی با پلاسمای سرد

این جدیدترین تکنیک نوع درمان است. از نظر فنی، عمل برداشتن فتق کمری ستون فقرات به همان روش تبخیر لیزری انجام می شود. نوکلئوپلاستی پلاسمای سرد یکی از ایمن ترین و ساده ترین عمل جراحی میکروسکوپی است که امروزه شناخته شده است.

هیدروپلاستیک

این روش یکی از بهترین عمل برای دیسک کمر است که در دسته روش های میکروجراحی از راه پوست قرار می گیرد و یکی از ایمن ترین و موثرترین روش ها در بین تمام روش های کم تهاجمی برای دیسک کمر است.

ویژگی های آماده سازی

در کلینیک تهران دیسک، با طیف کاملی از روش های درمان نوین دیسک کمر آشنا می شوید، و وضعیت سلامتی خود را به طور دقیق ارزیابی می کنید حتی بعضی از بیماران می پرسند که در زندگی بعد از عمل دیسک کمر چه چیزی در انتظار من است؟ ما به تمامی سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

موارد زیر به عنوان بخشی از معاینه قبل از عمل، برای بیماران تجویز می شوند:
 • UAC و OAM
 • آزمایش خون بیوشیمیایی
 • آزمایش سیفلیس
 • عفونت HIV
 • هپاتیت A و B
 • کواگولوگرام
 • فلوروگرافی
 • نوار قلب
 • MRI

هنگام انتخاب بهترین عمل برای دیسک کمر، توجه ویژه ای به نتایج MRI می شود. زیرا که اغلب مهره ها دارای مفاصل فاست بزرگ هستند. آنها می توانند مانع مهمی برای جراح ستون فقرات باشند.

توانبخشی پس از جراحی

اگر بیمار به توصیه های دریافت شده از متخصصان و مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر پایبند نباشد، حتی بهترین عمل برای دیسک کمر نیز نتیجه قابل توجهی نخواهد داشت. طول مدت و ویژگی های دوره بهبودی به طور مستقیم به نوع جراحی انجام شده و وضعیت کلی سلامت انسان بستگی دارد. در برخی موارد، بیماران می توانند بلافاصله به فعالیت های روزانه بازگردند و کارهای سبک را انجام دهند.

پس از جراحی دیسککتومی باز، بیماران حداقل یک هفته در بیمارستان می مانند. روز اول به طور مداوم در وضعیت خوابیده به پشت هستند. متعاقباً به آنها اجازه داده می شود با احتیاط بلند شوند و راه بروند، مدت زمان راه رفتن به حال عمومی بیمار بستگی دارد.

معمولا پس از جراحی کمربند ارتوپدی تجویز می شود. آنها برای کمک به کاهش بار از روی ستون فقرات طراحی شده اند. با اجازه پزشک ورزش های درمانی را شروع کنید. بهتر است اولین جلسات زیر نظر یک متخصص انجام شود.

جراحی های ستون فقرات کمری، بیماران را مجبور می کند مراقب سلامتی خود باشند، وزن اضافی را کاهش دهند، از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنند و یک حقیقت ساده را درک کنند (سلامتی شما در دستان خود شماست).

برای جلوگیری از عود بیماری دیسک کمر توصیه می شود:
 • از شر اضافه وزن خلاص شوید.
 • رعایت تغذیه مناسب مهم است.
 • به طور منظم شنا کنید.
 • تمرین برای تقویت عضلاتتان انجام دهید.
 • نتایج جراحی پس از ۲ هفته مشخص می شود.

بهترین عمل برای دیسک کمر در کلینیک تهران دیسک

در کلینیک تهران دیسک انواع جراحی ها، مطابق با استانداردهای اروپایی انجام می شود. در صورت وجود علایم، انواع جراحی ها و تشخیص مشکلات ستون فقرات را با استفاده از تجهیزات مدرن انجام می دهیم. بیماران ما همیشه می توانند با یک تماس از بهترین پزشکان مشاوره دریافت کنند.

جراحان ستون فقرات ما به تمام تکنیک های جراحی مدرن ستون فقرات مسلط هستند و می توانند. تجربه عملی عالی پزشکان و جدیدترین تجهیزات جایی برای خطا باقی نمی گذارد. بنابراین، بیماران ما نه تنها خودشان به زندگی کامل و بدون درد برمی‌گردند، بلکه کلینیک تهران دیسک  را به اقوام و دوستان خود پیشنهاد می دهند. تا بتوانند از تمام مزایای پزشکی مدرن آن استفاده کنند.

جراحان مغز و اعصاب کلینیک تهران دیسک متعهد به انجام بهترین عمل برای دیسک کمر بیماران هستند. نرخ موفقیت ما در انواع جراحی های دیسک کمر بالا است، که حرفه ای بودن پزشکان ما را ثابت می کند.

در اینستاگرام  همراه ما باشید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۴

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *