مقالات مربوط به دیسک کمر

عمل میکروسکوپی دیسک کمر چگونه است؟

عمل میکروسکوپی دیسک کمر
۵
(۳)

دیسک کمر یکی از عواملی می باشد که باعث نگرانی بسیاری از مردم شده است اما خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی و راه های درمان نوین درمان دیسک کمر مانند عمل میکروسکوپی دیسک کمر این دلواپسی قابل حل است.

عمل میکروسکوپی (میکرودیسککتومی)دیسک کمر

میکرودیسککتومی یا همان عمل میکروسکوپی دیسک کمر یک عمل جراحی مغز و اعصاب کم تهاجمی است، که شامل برداشتن فتق دیسک بین مهره ای می شود. این روش اصلی جراحی برای درمان فتق دیسک است. در حال حاضر، بیشتر بیماران دچار به دیسک کمر از عمل میکروسکوپی دیسک کمر استفاده می کنند زیرا حذف دیسک بین مهره ای همراه با فتق با استفاده از میکروسکوپ های عملیاتی ویژه است که  این تکنیک جراحی به شما این امکان را می دهد که دیسک بین مهره ای را از طریق یک برش کوچک بردارید که در نتیجه باعث آسیب به بافت های اطراف نمی شود.

 

جراحی چگونه انجام می شود؟

عمل میکروسکوپی از طریق یک برش به طول ۲.۵-۴ سانتی متر در وسط ستون فقرات انجام می شود.

ابتدا جراح عضله ای که پشت را صاف می کند را با قلاب های مخصوص بلند می کند. این عضله لازم نیست با چاقوی جراحی ضربدری شود، زیرا به راحتی جابجا می شود.

پس از آن، جراح با استفاده از یک میکروسکوپ برای دیدن ریشه های عصبی می تواند با برداشتن غشای روی ریشه های عصبی (به اصطلاح رباط زرد) به ستون فقرات دسترسی پیدا کند.

اغلب، بخش کوچکی از سطح داخلی مفصل فاست نیز برداشته می شود تا دسترسی به ریشه عصب آسان شود و فشار روی عصب کاهش یابد.

در مرحله بعد، ریشه عصبی به آرامی به طرفین منتقل می شود و بافت دیسک بین مهره ای از زیر ریشه عصبی خارج می شود.

از آنجایی که بیشتر مفاصل، رباط ها و عضلات دست نخورده باقی می مانند، عمل میکروسکوپی اختلالی در ساختار مکانیکی ستون فقرات بیمار ایجاد نمی کند.

 

عمل میکروسکوپی دیسک کمر چگونه است

عمل میکروسکوپی دیسک کمر چگونه است

چرا عمل میکروسکوپی دیسک کمر انجام بدهم؟

این رویکرد به شما امکان خواهد داد تا فتق بین مهره ای را به طور کامل از بین ببرید، بدون اینکه خللی در یکپارچگی ساختارهای استخوانی، مفاصل و رباط های ستون فقرات ایجاد شود.

آمادگی های لازم برای جراحی

در صورتی که روش های محافظه کارانه درمان به بیمار کمک نکرده باشد، میکرودیسکتومی تجویز می شود. مدت زمان انجام میکرودیسککتومی نباید بیش از ۶ ماه بعد از به وجود آمدن مشکل دیسک باشد.

معاینات قبل از عمل: آزمایشات خون، ادرار، نوار قلب، فلوروگرافی، CT، MRI و…

علاوه بر این، توصیه می شود که مصرف داروهای ضد التهابی و همچنین رقیق کننده های خون را متوقف کنید. نوشیدن آب به مدت ۸ ساعت قبل از عمل ممنوع است.

نشانه ها

اندیکاسیون اصلی میکرودیسککتومی فتق دیسک است

 • علائم شدید فشرده سازی عصبی
 • عدم نتیجه مطلوب از مصرف داروها
 • فشرده سازی رگ های خونی
 • ضعف عضلانی
 • نقض روند ادرار
 • موارد منع مصرف

میکرودیسککتومی برای موارد زیر انجام نمی شود:

 • عفونت های ستون فقرات
 • تنگی مجرا
 • نئوپلاسم ها

پس از عمل

بیمار باید ۲ ساعت در حالت استراحت باشد. دوره بهبودی به نحوه انجام عمل و همچنین به ویژگی های فردی بیمار بستگی دارد ولی معمولا بیمار در حدود ۳-۵ روز بهبود می یابد. استفاده از بریس (کمربند محافظ) برای دو ماه پس از دیسککتومی کمر توصیه می شود. تقریباً بلافاصله پس از میکرودیسککتومی می توانید به روش معمول زندگی خود بازگردید، به این دلیل است که این مداخله مهارت های حرکتی و ساختار ستون فقرات را مختل نمی کند. با این حال، پزشکان توصیه می کنند تا ۲ ماه دیگر پس از عمل از کشش، خم شدن، چرخش ستون فقرات خودداری کنید. اثربخشی این جراحی ۹۵٪ است.

 

عمل میکروسکوپی دیسک کمر چگونه است

عمل میکروسکوپی دیسک کمر چگونه است

 

عوارض جراحی

 • پارگی غشای ستون فقرات: این عارضه در ۲-۱ درصد موارد ممکن است رخ دهد و بر نتایج عمل تأثیری ندارد، اما برای چند روز به بیمار استراحت در بستر توصیه می شود تا غشاء بیش از حد رشد کند و نشتی CSF وجود نداشته باشد.
 • آسیب ریشه عصبی
 • نقض عملکرد مثانه و روده.
 • خون ریزی
 • عوارض عفونی

فواید آن

امروزه جراحی میکروسکوپی دیسک کمر یک تکنیک جدید جراحی برای فتق دیسک است که با آسان ترین و کم درد ترین روش ها انجام می شود. زیرا بیشتر مفاصل، رباط ها و عضلات، دست نخورده باقی می مانند، عمل میکروسکوپی اختلالی در ساختار مکانیکی ستون فقرات بیمار ایجاد نمی کند.

می توان گفت عمل میکروسکوپی دیسک کمر نسبت به دیگرجراحی های دیسک کمر دوره نقاهت کمتر و از درد کمتری برخوردار است .

همه این ها به لطف استفاده از میکروسکوپ ها با دقت بالا انجام می شود. هم درمان طبی و هم جراحی سنتی فتق همیشه اثر مورد نظر را نمی دهد. میکرودیسککتومی “میانگین طلایی” است که دارای سطح ایمنی بالا و حداقل تهاجم است.

نتیجه گیری

عمل میکروسکوپی دیسک کمر با توجه به ایمنی و راحتی بیشتر نسبت به جراحی های دیگردیسک کمر می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل نمائید و یا اینستاگرام تهران دیسک را دنبال کنید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *