مقالات مربوط به دیسک کمر

انواع جراحی دیسک کمر

انواع جراحی دیسک کمر
۵
(۳)

کمردرد یکی از شایع ترین دغدغه های انسان است. اما فقط برخی از افراد مبتلا به کمردرد دچار مشکلات دیسک کمر (فتق دیسک) می شوند.و نیاز به انجام یکی از انواع جراحی دیسک کمر دارند که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شوید.

دیسک کمر چیست و انواع جراحی دیسک کمر کدام است؟

 

با افزایش سن، دیسک های ستون فقرات کمری شروع به صاف شدن و فرسودگی می کنند. صاف شدن دیسک باعث نزدیک شدن مهره ها به یکدیگر می شود.که می تواند فشار بیشتری را نه تنها به خود دیسک بلکه بر مفاصل، ماهیچه ها و اعصاب اطراف وارد کند. این فرآیند تحلیل رفتن دیسک کمر نامیده می شود.و می تواند منجر به بیماری های خطرناکی شود اما نگران نباشید.که همه این ها قابل حل است و این نیز بیماری هم قابل درمان است.

 

انواع عمل دیسک کمر

 

جراحی باز(پر تهاجم)

جراحی بسته(کم تهاجم)

 

انواع جراحی باز دیسک کمر

 

میکرودیسککتومی:

عمل میکروسکوپی دیسک کمر یک نوع جراحی مغز و اعصاب کم تهاجمی است.که شامل برداشتن فتق دیسک بین مهره ای است. یک تکنیک جدید جراحی برای فتق دیسک، میکرودیسککتومی نامیده می شود. هنگام جراحی، احتمال خطر  و آسیب به عصب به حداقل می رسد. همه اینها به لطف استفاده از میکروسکوپ های با دقت بالا انجام می شود. هم درمان طبی و هم جراحی سنتی فتق هیچ کدام دقت مورد نظر را نمی دهد. از انواع جراحی های دیسک کمر میکرودیسککتومی است.که دارای سطح ایمنی بالا و حداقل تهاجم است.

 

لامینکتومی:

لامینکتومی یک عمل رفع فشار بر روی ستون فقرات است.که دارای طیف وسیعی از نشانه ها از جمله آسیب های ستون فقرات است. این به شما امکان می دهد که با برداشتن قوس های مهره ای در ناحیه آسیب دیده، فرآیندهای خاردار آنها، دیسک های بین مهره ای و رباط زرد، فشار سایر ساختارها را بر روی نخاع و انتهای عصبی از بین ببرید. به لطف این اقدامات، می توان فشار وارده بر ساختارهای حساس ستون فقرات را از بین برد.و پایانه های عصبی فشرده شده را آزاد کرد.

 

انواع جراحی دیسک کمر

انواع جراحی دیسک کمر

کایفوپلاستی و ورتبرپلاستی:

 

اگر شما هم دچار مشکل شکستگی مهره های ستون فقرات هستید. این یکی از انواع جراحی های دیسک کمر است.که می توانید جهت ترمیم مهره ها با استفاده از نوعی سیمان استخوانی از این نوع جراحی استفاده کنید.

 

آندوسکوپی:

 

در جراحی آندوسکوپی برای خارج نمودن عارضه از سوزن مخصوص تلسکوپی مانند استفاده می کنیم. این روش یکی از راحت ترین روش های عمل جراحی است.

 

انواع عمل جراحی بسته دیسک کمر

 

نوکلئوتومی:

 

در این عمل جراحان یک برشی روی کمر ایجاد می کنند.و با استفاده از لوله باریکی به نام نوکلئو، دیسک را خشک می کنند.

 

جراحی ستون فقرات با لیزر:

 

از آنجایی که LED از طریق یک کانول نازک به ضخامت چند میلی متر در بدن فرو می‌رود.و مایع دیسک را تبخیر می کند این جراحی از درمان های نوین دیسک کمر است و مانند جراحی کوبلیشن صورت می گیرد.، جراحی با لیزر از انواع جراحی های دیسک کمر است.که نیازی به برش های بزرگ ندارد، بدون خون ریزی است و فقط با بی حسی موضعی انجام می شود و تقریباً عدم وجود درد را در حین و بعد از عمل جراحی تضمین می‌کند.

 

انواع جراحی دیسک کمر

انواع جراحی دیسک کمر

جراحی دیسک کمر با تزریق دیسکوژل:

 

تزریق دیسکوژل یک روش کاملا سرپایی و بدون بیهوشی است.که با یک سوزن بسیار ریز به دیسک تزریق شده و سبب کاهش فشار در داخل دیسک کمر می شود.

 

دکمپرشن:

 

این جراحی با استفاده از سوزن باریکی انجام می گیرد.و چنان تفاوتی با جراحی آندوسکوپی ندارد.

 

اوزون تراپی

 

این روش از انواع جراحی های دیسک کمر که مانند تزریق دیسکوژل عمل می کند.که باعث کاهش حجم پارگی دیسک شده و انقباض ایجاد شده را کم می کند.

 

کوبلیشن:

 

اگر دیسک شما دچار تورم شده این روش مناسب شماست زیرا این جراحی با استفاده از سوزن بسیار نازک وارد دیسک شده و با اعمال روش هایی مایع دیسک را تبخیر می کند.

 

چه زمانی جراحی دیسک کمر ضروری است؟

 

اگر فعالیت بدنی، داروهای ضدالتهابی و داروهای ضد درد ناراحتی و درد بیمار را تسکین ندهد، باید ارزیابی بیشتری انجام شود. در این مرحله جراحی ضروری است.

 

در زندگی بعد از عمل دیسک کمر چه چیزی در انتظار من است؟

 

وقتی بعد از اتمام انواع جراحی های دیسک کمر به هوش می آیید احساس خوبی دارید اما مراقب باشید با رعایت قوانین بعد از عمل هم این حس خوب را نگه دارید.

 

  • پس از گذاشتن کمپرس سرد بر روی ناحیه جراحی
  • به آرامی نفس بکشید و آرامش خود را حفظ کنید
  • استفاده از صندلی مناسب برای نشستن
  • خم نشوید
  • ستون فقرات خود را را صاف نگه دارید

 

مطلب مرتبط: سرطان ستون فقرات

 

نتیجه گیری

 

اگر بیشتر از شش ماه است که از درد کمر رنج می برید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کرده  و با تجویز پزشک یکی از انواع جراحی دیسک کمر را انجام دهید. تهران دیسک در این امر به شما یاری می رساند. در اینستاگرام نیز ما را دنبال نمایید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *