مقالات مربوط به دیسک کمر

تشخیص کمردرد

تشخیص کمردرد
۵
(۳)

کمردرد منحصر به فرد نیست. تخمین زده می شود که ۷۵ تا ۸۵ درصد از انسان ها نوعی کمردرد را در طول زندگی خود تجربه می کنند. اگرچه کمردرد گاهی می تواند ناتوان کننده و دردناک باشد، تقریباً در ۹۰ درصد موارد موقتی است و درد بدون جراحی بهبود می یابد. اما باید به دنبال دلیل و تشخیص کمردرد بود. ۵۰٪ از بیمارانی که از انواع کمردرد رنج می برند، در عرض یک سال، دوره های حاد را تجربه می کنند. کمردرد زمانی مزمن در نظر گرفته می شود که بیش از دو ماه ادامه داشته باشد.

تشخیص کمردرد و علل شایع کمردرد

 • رگ به رگ شدن و کشیدگی
 • آسیب تروماتیک
 • شکست، شکستگی
 • فتق دیسک
 • سیاتیک
 • تنگی کانال نخاعی کمری
 • آرتروز
 • اسکولیوز
 • درد پایین کمر

کمردرد بسیار شایع است. این می تواند ناشی از کشیدگی (آسیب) به عضلات یا تاندون های پشت باشد. علل دیگر عبارتند از آرتریت، مشکلات ساختاری و آسیب دیسک.

 درد اغلب با استراحت، فیزیوتراپی و دارو بهتر می شود. با حفظ وزن مناسب و فعال ماندن، خطر کمردرد خود را کاهش دهید.

علائم و علل تشخیص کمر درد و آزمایشات لازم

 

کمردرد می‌تواند ناشی از آسیب‌ها، شرایط یا بیماری‌های مختلف باشد. اغلب، آسیب به عضلات یا تاندون‌های پشت کشیده می شود.

درد می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. در برخی موارد، درد می‌تواند راه رفتن، خوابیدن، کار کردن یا انجام فعالیت‌های روزمره را دشوار یا غیرممکن کند.

معمولاً کمردرد با استراحت، مسکن ها و فیزیوتراپی (PT) بهتر می شود. تزریق کورتون و درمان‌های عملی می‌تواند درد را تسکین دهد و به روند بهبودی کمک کند. برخی از آسیب ها و شرایط کمر نیاز به جراحی دارند.

کمردرد چقدر شایع است؟

 

حدود چهار نفر از هر پنج نفر در مقطعی از زندگی خود دچار کمردرد می شوند. این یکی از رایج ترین دلایلی است که مردم برای تشخیص کمر درد به متخصصین مراجعه می کنند.

عوامل ایجاد کمردرد

 

برخی از افراد بیشتر از دیگران در معرض کمردرد هستند. عوامل موثر برای بروز کمردرد:

سن: افراد بالای ۳۰ سال کمردرد بیشتری دارند. دیسک ها (بافت نرم و لاستیکی که استخوان های ستون فقرات را محافظت می کند) با افزایش سن از بین می روند. با ضعیف شدن و فرسودگی دیسک ها، درد و سفتی ایجاد می شود.

وزن: افرادی که اضافه وزن/چاقی دارند یا دارای وزن اضافی هستند بیشتر در معرض کمردرد هستند. اضافه وزن به مفاصل و دیسک فشار وارد می کند.

سلامت کلی: عضلات ضعیف شکم نمی توانند از ستون فقرات حمایت کنند، که می تواند منجر به کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر شود. با بررسی و تشخیص کمردرد دیده شده، افرادی که سیگار می کشند، بیش از حد الکل می نوشند یا سبک زندگی کم تحرکی دارند بیشتر در معرض خطر کمردرد هستند.

شغل و سبک زندگی: مشاغل و فعالیت هایی که به بلند کردن یا خم شدن سنگین نیاز دارند می توانند خطر آسیب دیدگی کمر را افزایش دهند.

مشکلات ساختاری: کمردرد شدید می تواند ناشی از شرایطی مانند اسکولیوز باشد که باعث تغییر تراز ستون فقرات می شود.

بیماری: افرادی که سابقه خانوادگی آرتروز، انواع خاصی از سرطان و سایر بیماری ها دارند، بیشتر در معرض خطر کمردرد هستند.

سلامت روان: کمردرد می تواند ناشی از افسردگی و اضطراب باشد.

 

تشخیص کمردرد

تشخیص کمردرد

علائم و تشخیص کمردرد چیست؟

 

نشانه های کمردرد می تواند به طور ناگهانی یا به تدریج ظاهر شود. گاهی اوقات، درد پس از یک رفتارخاص مانند خم شدن برای برداشتن چیزی رخ می دهد. مواقع دیگر، ممکن است ندانید چه چیزی باعث درد شده است.

درد ممکن است تیز یا مبهم و دردناک باشد و ممکن است به پایین یا پشت پاهای شما تابیده شود (سیاتیک). اگر در حین فعالیت به کمر فشار بیاورید، ممکن است صدای “پاپ” را بشنوید. درد اغلب در موقعیت های خاص (مانند خم شدن) بدتر است و زمانی که دراز می کشید بهتر می شود.

سایر علائم دیسک کمر عبارتند از:

 

از دیگر عوامل تشخیص کمر درد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

سفتی: حرکت دادن یا صاف کردن کمر ممکن است سخت باشد. بلند شدن از حالت نشسته ممکن است کمی طول بکشد و ممکن است احساس کنید برای شل شدن باید راه بروید یا کشش دهید. ممکن است متوجه کاهش دامنه حرکتی شوید.

مشکلات وضعیت بدن: بسیاری از افراد مبتلا به کمردرد به سختی می توانند صاف بایستند. ممکن است «کج» یا خمیده بایستید، در حالی که بالاتنه‌تان به یک طرف است نه هم‌تراز با ستون فقرات. کمر شما ممکن است به جای خمیده، صاف به نظر برسد.

اسپاسم عضلانی: پس از یک فشار، ماهیچه های کمر می توانند به طور غیرقابل کنترلی اسپاسم یا منقبض شوند. اسپاسم عضلانی می تواند باعث درد شدید شود و ایستادن، راه رفتن یا حرکت را دشوار یا غیرممکن کند.

 

علت کمردرد چیست؟

 

بسیاری از آسیب ها، شرایط و بیماری ها می توانند باعث کمردرد شوند. آنها عبارتند از:

 • کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر: کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر شایع ترین علت کمردرد است. شما می توانید با بلند کردن چیزی بیش از حد سنگین یا بلند نکردن ایمن به عضلات، تاندون ها یا رباط ها آسیب وارد کنید. برخی از افراد با عطسه، سرفه، چرخش یا خم شدن کمر خود را تحت فشار قرار می دهند.
 • شکستگی: استخوان‌های ستون فقرات می‌توانند در حین تصادف بشکنند، مانند تصادف اتومبیل یا سقوط. برخی شرایط (مانند اسپوندیلولیز یا پوکی استخوان) خطر شکستگی را افزایش می دهند.
 • مشکلات دیسک: دیسک‌ها از مهره‌ها (استخوان‌های کوچک ستون فقرات) محافظت می‌کنند. دیسک ها می توانند از موقعیت خود در ستون فقرات برآمده شوند و بر روی عصب فشار بیاورند. آنها همچنین می توانند پاره شوند (فتق دیسک). با افزایش سن، دیسک‌ها صاف‌تر می‌شوند و محافظت کمتری ارائه می‌دهند (بیماری دیسک دژنراتیو).
 • مشکلات ساختاری: وضعیتی به نام تنگی نخاعی زمانی اتفاق می‌افتد که ستون فقرات برای طناب نخاعی خیلی باریک باشد. فشار دادن چیزی به نخاع می تواند باعث درد شدید عصب سیاتیک و کمردرد شود. اسکولیوز (انحنای ستون فقرات) می تواند منجر به درد، سفتی و مشکل در حرکت شود.
 • آرتروز: استئوآرتریت شایع ترین نوع آرتریت است که باعث کمردرد می شود. اسپوندیلیت آنکیلوزان باعث کمردرد، التهاب و سفتی در ستون فقرات می شود.
 • بیماری: تومورهای ستون فقرات، عفونت ها و انواع مختلفی از سرطان می توانند باعث کمردرد شوند. شرایط دیگر می تواند باعث شود
 • سنگ کلیه و آنوریسم آئورت شکمی هم می تواند باعث بروز کمردرد شود است.

تشخیص کمردرد

تشخیص کمردرد

انجام آزمایشات جهت تشخیص

 

تشخیص مشکلات کمر چگونه است؟

جهت تشخیص کمردرد، متخصص ستون فقرات یا متخصص مغز و اعصاب در مورد علائم شما می پرسد و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. برای بررسی استخوان‌های شکسته یا آسیب‌های دیگر، ممکن است ارائه‌دهنده شما مطالعات تصویربرداری را سفارش دهد. این مطالعات به ارائه دهنده شما کمک می کند تا تصاویر واضحی از مهره ها، دیسک ها، عضلات، رباط ها و تاندون های شما را ببیند.

 • راه های تشخیص  مشکل کمر
 • رادیولوژی یا اشعه ایکس ستون فقرات
 • MRI دریافت تصاویری از استخوان ها، ماهیچه ها، تاندون ها و سایر بافت های نرم استفاده می کند.
 • سی تی اسکن، که از اشعه ایکس و کامپیوتر برای ایجاد تصاویر سه بعدی از استخوان ها و بافت های نرم استفاده می کند.
 • الکترومیوگرافی (EMG) برای آزمایش اعصاب و عضلات و بررسی نوروپاتی (آسیب عصبی) که می تواند باعث گزگز یا بی حسی در پاهای شما شود.

بسته به علت و تشخیص کمردرد، پزشک ممکن است آزمایش خون یا آزمایش ادرار را نیز تجویز کند. آزمایش خون می تواند نشانگرهای ژنتیکی را برای برخی از بیماری هایی که باعث کمردرد می شوند (مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان) شناسایی کند. آزمایش ادرار سنگ کلیه را که باعث درد در پهلو (دو طرف کمر) می شود، بررسی می کند.

مدیریت و درمان کمردرد

 

راه های درمان کمردرد چیست؟

کمردرد معمولاً با استراحت، یخ و مسکن‌های بدون نسخه بهتر می‌شود. پس از چند روز استراحت، می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید. فعال ماندن باعث افزایش جریان خون در ناحیه می شود و به بهبودی شما کمک می کند.

 

سایر درمان های کمردرد به علت آن بستگی دارد. آنها عبارتند از:

 

 • داروها: ارائه دهنده شما ممکن است داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) یا داروهای تجویزی را برای تسکین درد توصیه کند. سایر داروها باعث شل شدن عضلات و جلوگیری از اسپاسم کمر می شوند.
 • فیزیوتراپی (PT): PT می تواند عضلات را تقویت کند تا بتوانند از ستون فقرات شما حمایت کنند. PT همچنین انعطاف پذیری را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند از آسیب دیگری جلوگیری کنید.
 • دستکاری دستی: چندین روش درمانی عملی می تواند عضلات سفت را شل کند، درد را کاهش دهد و وضعیت و هم ترازی را بهبود بخشد. بسته به علت درد، ممکن است نیاز به دستکاری استئوپاتیک یا تنظیمات کایروپراکتیک داشته باشید. ماساژ درمانی همچنین می تواند به تسکین کمردرد و بازیابی عملکرد کمک کند.
 • تزریقات: ارائه دهنده شما از یک سوزن برای تزریق دارو به ناحیه ای که باعث درد می شود استفاده می کند. تزریق استروئید باعث تسکین درد و کاهش التهاب می شود.
 • جراحی: برخی آسیب ها و شرایط نیاز به ترمیم جراحی دارند. انواع مختلفی از جراحی برای کمردرد وجود دارد، از جمله بسیاری از تکنیک های کم تهاجمی.

 

آیا می توانم از کمردرد جلوگیری کنم؟

 

شما نمی توانید از کمردرد ناشی از بیماری یا مشکلات ساختاری در ستون فقرات جلوگیری کنید. اما می توانید از آسیب هایی که باعث کمردرد می شوند پیشگیری کنید.

 

مطالب مفید برای شما:

دیسک کمر چیست؟

 

تشخیص کمردرد

تشخیص کمردرد

برای کاهش کمردرد، باید:

 

حفظ وزن سالم: اضافه وزن به مهره ها و دیسک ها فشار وارد می کند.

عضلات شکم خود را تقویت کنید: پیلاتس و سایر برنامه های ورزشی، ماهیچه های مرکزی را تقویت می کنند که از ستون فقرات حمایت می کنند.

به روش صحیح بلند کنید: برای جلوگیری از صدمات، با پاهای خود بلند کنید (نه با پشت). وسایل سنگین را نزدیک بدن خود نگه دارید. سعی کنید هنگام بلند کردن بالاتنه خود را نچرخانید.

چه زمانی باید در مورد کمردرد به پزشک مراجعه کنم؟

 

کمردرد معمولا با استراحت و مسکن ها بهتر می شود. کمردردی که از بین نمی‌رود ممکن است نشانه یک بیماری جدی‌تر باشد. اگر هریک از نشته های زیر را دارید می توانید برای تشخیص کمردرد به متخصص دیسک کمر مراجعه کنید:

 • دردی که بعد از حدود یک هفته مراقبت در منزل بهتر نمی شود.
 • سوزن سوزن شدن، بی حسی، ضعف یا درد در باسن یا پاها.
 • درد شدید یا اسپاسم عضلانی که در فعالیت های عادی شما اختلال ایجاد می کند.
 • تب، کاهش وزن، مشکلات روده یا مثانه یا سایر علائم.

شما می توانید با تماس از مشاوره های کلینیک تهران دیسک برخوردار شوید و اینستاگرام تهران دیسک را دنبال کنید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *