مقالات مربوط به دیسک کمر

درمان قوز

درمان قوز
۵
(۲)

امروزه با استفاده بیش از حد  از فضای مجازی در گوشی های هوشمند و کم تحرکی افراد، یکی از مواردی که بسیار شایع شده است ایجاد قوز(خمیدگی ستون فقرات) در کمر، گردن و شانه می باشد، اگر شما هم دچار این مشکل شده اید و به دنبال روش درمان قوز کمر (کیفوز) هستید در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

روش های درمان قوز کمر کدامند؟

کیفوز وضعیتی است که در سطح ستون فقرات رخ می دهد، که شکل ظاهری آن می تواند به طور قابل توجهی بر اعتماد به نفس فرد تأثیر بگذارد. تغییر شکل حاصل می تواند باعث فشار اضافی بر روی کمر و در موارد خاص همراه با عوارض، مشکلات تنفسی شود.

مصرف دارو جهت درمان قوزپشت

برای درمان قوز ممکن  است، با توجه به دلیل ایجاد و وضعیت بیماری شما داروهای ضد التهاب، استروئید ها، آنتی بیوتیک ها و… تجویز شود.

پوشیدن قوزبند یا کرست عضلانی

استفاده از قوزبند به منظور قوزشکنی، اصلاح شکل و قرار دادن ستون فقرات در موقعیت مورد نظر صورت می گیرد. اما شما نمی توانید آن را برای مدت طولانی بپوشید. زیرا کرست منجر به ضعیف شدن عضلات می شود.

جراحی کیفوز

دستور پزشک متخصصص دیسک کمر برای انجام جراحی بستگی به میزان وضعیت ستون فقرات دارد، اگر روش های درمانی دیگر جواب ندهد، و یا وضعیت کمر بیمار وخیم و قوز شدید باشد عمل جراحی توسط پزشک تجویز می شود.

 

درمان قوز

ماساژ

انجام ماساژ یکی دیگر از روش های درمان قوز می باشد که بهتر است توسط یک متخصص ماساژ یا یک ماساژور حرفه ای انجام شود. ماساژ درمانی باعث کاهش فشار قوز کمر، بهبود جریان خون و… می شود.

 

فیزیوتراپی

با توجه به میزان شدت قوز و خمیدگی ستون فقرات این روش انجام شده یا ممکن است با دیگر درمان ها همراه شود، فیزیوتراپیست به شما تمرینات قوزشکنی و اصلاحی را پیشنهاد می کند و به تقویت ستون فقرات شما می پردازد.

 

درمان قوز کمر با ورزش

 • بسته به سن بیمار، درجه بیماری، وجود بیماری های مزمن، پزشک متخصص نوع و شدت تمرینات را تعیین می کند.
 • تمرینات برای اصلاح کیفوز باید طبق قوانین انجام شود:
 • حتماً با گرم کردن شروع کنید.
 • ورزش سنگین ممنون است، حداکثر وزن مجاز برای زنان ۲ کیلوگرم، برای مردان ۴ کیلوگرم است.
 • تعداد تکرارها و شدت تمرین را به تدریج افزایش دهید.
 • زمان بهینه ورزش نیم ساعت است، زیرا با مدت زمان طولانی تر، خستگی عضلانی رخ می دهد و با کوتاه ترشدن آن، اثر درمانی حاصل نمی شود.
 • تمرینات را بیش از ۳ بار تکرار نکنید.
 • پس از هر تمرین ۲ دقیقه استراحت کنید.
 • تمرینات کیفوز با وضعیت یکنواخت انجام شود، برای کنترل توصیه می شود جلوی آینه تمرین کنید.
 • معمولاً انواع ترکیبی از تمرینات توصیه می شود، آن ها شامل تمرینات سبک وزن و تکنیک های فعال هستند.

 

انواع ورزش قوز کمر

 1. این ورزش به عنوان قیچی شناخته می شود. روی تشک دراز بکشید، پاها را صاف کرده سپس خود را به سمت بالا بکشید. به طور متناوب یکی پس از دیگری شروع کنید و پاهای خود را روی هم قرار دهید.
 1. درمان قوزدر حالی که دراز کشیده اید، حرکات چرخشی فعال را با پاهای خود انجام دهید، مثل اینکه در حال دوچرخه سواری هستید.
 1. درمان قوزمجموعه تمرینات کیفوز شامل تمرینی برای خم کردن قفسه سینه در حالت خوابیده به پشت است. روی شکم خود دراز بکشید، بدون اینکه قسمت پایین تنه خود را از روی زمین بلند کنید، افزایش زاویه مفصلی قفسه سینه را انجام دهید و به مدت ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید.

درمان قوزدر ادامه

 1. در فاصله کمی از صندلی بایستید، کمر خود را صاف کنید، بازوها را بالا آورده و دم کنید. به جلو خم شوید به طوری که کف دست هایتان پشت صندلی را ببندد و پشت خود را خم کنید، به صندلی تکیه دهید، بازدم کنید. به موقعیت اولیه بازگردید.
 1. درمان قوزصاف بایستید، پاهای خود را بازتر کنید. دست های خود را پشت خود قرار دهید، آن ها را محکم قفل کنید. در حین دم، روی انگشتان پا بلند شوید و دستان خود را تا حد امکان به عقب ببرید و از پشت خم شوید. با بازدم به حالت اولیه برگردید.
 1. درمان قوزروی یک صندلی بنشینید، در حین دم، دستان خود را به سمت بالا بکشید. در این زمان، سر به عقب پرتاب می شود، همانطور که بازدم می کنید، وضعیت معمول را بگیرید.
 1. درمان قوزروی چهار دست و پا پایین بیایید و بازوهای خود را به سمت جلو دراز کرده و کمر خود را قوس دهید. بازوها و عقب را به جلو بکشید، ۴ بار تکرار کنید.
 1. درمان قوزروی زانوها قرار بگیرید، بازوها و قفسه سینه خود را تا زمین پایین بیاورید. در این موقعیت، سینه از زمین جدا شنود.

درمان قوزمجموعه ای از تمرینات برای کیفوز قفسه سینه باید روزانه ۳-۴ تکرار انجام شود. در ترکیب با ماساژ، درمان دستی و فیزیوتراپی، کلاس ها نتیجه مثبتی خواهند داشت. شما می توانید تمریناتی را به عنوان پیشگیری از کیفوز انجام دهید. ورزش ژیمناستیک نیز تاثیر گذار می باشد.

 

مشکلات کیفوز

 • محدودیت تحرک ستون فقرات
 • فرآیندهای دژنراتیو در ستون فقرات
 • تشکیل قوز
 • کمردرد
 • مشکلات تنفسی
 • اختلال در سیستم گردش خون و جریان خون
 • بارگذاری بیش از حد عضلات برخی از قسمت های ستون فقرات با ضعیف شدن همزمان سایر قسمت ها

 

درمان قوز در تهران دیسک

اگر شما هم دچار این عارضه شده اید می توانید با یک تماس از بهترین متخصصان دیسک کمر تهران دیسک بهره مند شوید. مشاوره گرفته و وقت خود را رزرو کنید، روند درمانی را به بهترین نحو شروع کرده و نتایج مطلوبی بگیرید. در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *