۵
(۲)

عصب سیاتیک تحت فشار بر خلاف فتق دیسک، معمولا به صورت محتاطانه درمان می شود. سیاتیک یکی از انواع مشکلات دیسک است که به گفته بسیاری از کارشناسان، اگر بافت ریزش شده به مرور زمان در فضای دیسک فرو برود، ممکن است خود به خود برطرف شود. اگر چنین نشد انجام عمل سیاتیک گزینه ی بعدی خواهد بود.

آیا برای سیاتیک جراحی لازم است؟

علائم قابل توجه یا فرایند آسیب عصبی، در صورت بی ‌حسی در ناحیه شرمگاهی یا بی‌ اختیاری ادرار، در صورت مشاهده بی‌ حرکتی نسبی، عملکرد اندام‌های داخلی مختل می‌ شود، عمل سیاتیک فوری لازم است. در غیر این صورت، خطر آسیب به عصب سیاتیک وجود دارد. امروزه اکثر این عمل ها به صورت کم تهاجمی انجام می شود. جراح برش بزرگی ایجاد نمی کند تا دید مستقیمی از ناحیه مورد عمل داشته باشد. در عوض، او چندین برش کوچک ایجاد می کند. پس از ۱ الی ۲ ماه پس از عمل، بیمار به زندگی قبلی خود باز می گردد.

درمان محافظه کارانه سیاتیک

 تنها در صورتی می توان به بهبود دائمی وضعیت و از بین بردن درد در باسن، پشت ران و ساق پا امیدوار بود که دلیل آسیب عصب سیاتیک شده، برطرف شود. در غیر این صورت، تمام تلاش‌ها برای بهبود وضعیت بیمار یا بی‌ اثر خواهند بود یا کوتاه‌مدت.

بخشی از درمان محافظه کارانه، بیماران عبارتند از: درمان های دارویی، فیزیوتراپی، ورزش درمانی و همچنین در مورد سیاتیک، بستن کمربندهای ثابت کننده بر وضعیت بیمار تأثیر مثبت دارد. اما متأسفانه درمان محافظه کارانه همیشه نتایج مطلوبی را به همراه ندارد و در موارد خاص نمی توان علل سیاتیک را به روش غیر جراحی از بین برد. سپس نوع جراحی مناسب به بیمار توصیه می شود.

 

درمان محافظه کارانه سیاتیک

درمان محافظه کارانه سیاتیک

 

اندیکاسیون های جراحی

عمل سیاتیک در شرایط زیر امکان پذیر است:

 

 • سیاتیک طاقت فرسا، زمانی که درد سیاتیک ادامه می یابد. علی رغم تمام تاکتیک های درمانی مورد استفاده (داروها، فشرده سازی، نفوذ، توانبخشی، درمان آبگرم، ورزش درمانی) بیمار به دلیل درد طاقت‌فرسا، زندگی طبیعی اش دچار اختلال می شود، حتی گاهی اوقات فعالیت‌های روزانه نیز برایش غیرممکن می‌ شود.
 • سیاتیک ناشی از فتق دیسک. همه پزشکان فتق را نشانه ای برای جراحی نمی دانند. گاهی اوقات خود به خود برطرف می شود، بنابراین این نشانه نسبی است.
 • سیاتیک ناشی از تنگی کانال کمر. با باریک شدن کانال نخاعی، عود آن می تواند بارها و بارها رخ دهد.
 • ضعف پیشرونده در پاها: راه رفتن غیرممکن می شود، افت فشار خون، آمیوتروفی پیشرفت می کند. به دلیل وخامت برگشت ناپذیر نیاز به جراحی است.
 • ناتوانی در نگه داشتن مدفوع و ادرار.

علیرغم انحصاری بودن دو علت آخر (کمتر از ۱ درصد)، لازم به ذکر است که در این موارد در عرض ۲۴ ساعت نیاز به مداخله فوری است.

انواع عمل سیاتیک

نوع مداخله جراحی با در نظر گرفتن شدت فرآیند، وضعیت فیزیکی بیمار، میزان آسیب و علت سیاتیک توسط جراح انتخاب می شود. پزشک باید تمام عواقب و خطرات احتمالی مربوط به جراحی را به بیمار بگوید. و بیمار تصمیم نهایی را می گیرد.

اگر سیاتیک ناشی از فتق دیسک باشد

با فتق دیسک در حین جراحی، سیاتیک همراه با فتق برداشته می شود. به لطف ریزابزارهای نوری، رباط ها و ماهیچه ها دست نخورده باقی می مانند. عمل سیاتیک تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. پس از عمل، ۲-۳ روز بستری، سپس ۱۰-۱۵ با مراجعه به فیزیوتراپی روز توانبخشی و ورزش درمانی لازم است.

عوارض بعد از جراحی

طبق گفته انجمن جراحی مغز و اعصاب نتیجه عمل سیاتیک در (۷۰ تا ۹۲) درصد موارد خوب تا بسیار خوب می باشد. در موارد دیگر، عود آن ممکن است روزها، ماه ها یا سال ها پس از عمل رخ دهد.

بسیاری از افراد همچنین دردهای مزمن نوروپاتیک (سوختگی، احساس گرما و سرما، گزگز، سوزن سوزن شدن…) را احساس می کنند که از بین بردن آنها بسیار دشوار است.

 

طبق گفته انجمن جراحی مغز و اعصاب نتیجه عمل سیاتیک در (70 تا 92) درصد موارد خوب تا بسیار خوب می باشد.

طبق گفته انجمن جراحی مغز و اعصاب نتیجه عمل سیاتیک در (۷۰ تا ۹۲) درصد موارد خوب تا بسیار خوب می باشد.

 

اگر سیاتیک ناشی از تنگی کانال کمر باشد

در ساده ترین موارد، پشت مهره برداشته می شود تا کانال گشاد شود و جایی برای اعصاب باقی بماند. پس از عمل، بیمار ۵-۷ روز را در بیمارستان می گذراند. توانبخشی آن اغلب برای حداقل شش هفته لازم است که ادامه یابد و به طور منظم در تمرینات درمانی شرکت کنید. فعالیت حرفه ای پس از دو تا سه ماه از سر گرفته می شود. توصیه می شود در صورتی که این حرفه به تلاش بدنی زیادی نیاز دارد، دو ماه استراحت از کار یا بیشتر داشته باشید.

به لطف این عمل، درد در پاها و کمر در ۵۰ درصد موارد کاهش می یابد. این عمل سیاتیک بهتر از درمان محافظه کارانه است.

 

ممکن است برایتان مفید باشد: ورزش های مجاز و ممنوع برای فتق دیسک کدامند؟

 

 

پیشگیری

اجتناب از ایجاد سیاتیک بسیار آسان تر از آن است که از درد غیر قابل تحمل رنج ببرید و تحت درمان قرار بگیرید. برای انجام این کار کافی است یک سبک زندگی سالم داشته باشید و از قوانین ساده زیر پیروی کنید:

 • فعالیت بدنی را در سطح مطلوب حفظ کنید (پیاده روی روزانه، ورزش صبحگاهی و بازدید از استخر ۲-۳ بار در هفته برای حفظ تون ماهیچه طبیعی و بهبود وضعیت کل ارگانیسم کافی است.
 • هر یک ساعت در حین کار بی تحرک استراحت کنید و در صورت لزوم از کرست ارتوپدی برای نشستن طولانی مدت استفاده کنید.
 • یک تشک ارتوپدی بخرید.
 • تکنیک صحیح بلند کردن اجسام سنگین را رعایت کنید. (پاهای خم شده در زانو و پشت صاف)
 • ورزش های سنگین را کنار بگذارید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید و از پرخوری اجتناب کنید.
نتیجه

انجام عمل سیاتیک آخرین راه حل است و تنها در صورتی انجام می شود که سایر گزینه های درمانی نتوانند درد را کاهش دهند. اما یک عمل به موقع توسط یک متخصص با تجربه به شما امکان می دهد تا به سرعت از شر درد خلاص شوید و به زندگی کامل بازگردید.

 با ما در اینستاگرام همراه باشید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۲