۵
(۱)

یکی از مهم ترین اعصاب بدن عصب سیاتیک  می باشد، که از مهره های ۴ و ۵ کمر منشا می گیرد و از وسط باسن تا پاشنه پا می رود، عصب سیاتیک، طولانی ترین و عریض ترین عصب بدن، مسئول ارسال سیگنال به رشته هایی است که قدرت و حرکت پا را تامین می کنند. درد سیاتیک دربیشتر موارد و در عرض چند هفته با درمان هایی که نیازی به جراحی ندارند ممکن است برطرف می شود. عمل جراحی سیاتیک فقط در نوع پیشرونده ارجحیت دارد و در صورتیکه اختلالات عصبی و ضعف درعضلات پا ایجاد شود، کنترل مثانه یا روده از بین رفته باشد، و سایرروش های درمانی در کاهش درد موثر نباشد، عمل جراحی انجام می شود. ما در مجموعه ی فوق تخصصی تهران دیسک مفتخریم که انواع عمل های جراحی کمر را توسط بهترین پزشکان فوق تخصص این امر با رزومه ی جراحی های موفق، تحت پوشش کلیه ی بیمه ها، در بهترین بیمارستان ها انجام می دهیم . برای مشاوره ی رایگان با کارشناسان تخصصی ما کافیست با شماره های ۰۹۱۲۸۹۴۲۱۴۳ و ۰۹۱۹۴۵۰۰۷۵۲ تماس بگیرید.

 

سیاتیک چیست؟

سیاتیک دردی در ناحیه ساق پا و کمر است که در نتیجه کشش، فشار یا آسیب به عصب سیاتیک ایجاد می شود. این درد معمولاً به صورت یک طرفه شروع می شود، در ابتدا با علائم خفیف خود را نشان می دهد، اما با گذشت زمان بدتر می شود. این ناراحتی معمولاً در یک پا احساس می شود و می تواند شدت متفاوتی داشته باشد.

 

 

علائم سیاتیک چیست؟

شایع ترین علامت سیاتیک دردی است که از کمر و لگن تا ساق پا گسترش می یابد. احساس درد در این نواحی ممکن است نشان دهنده سیاتیک باشد. سایرعلائم سیاتیک که ایستادن و نشستن را برای فرد مشکل می کند به شرح زیر است:

 • گزگز در قسمت پایین ساق و در پا
 • احساس سوزن و سوزن در انگشتان پا و پاشنه
 • بی حسی و مشکل در حرکت به دلیل درد
 • افزایش درد هنگام حرکت
 • سیاتیک پیشرونده از دست دادن حس و حرکت
 • بی اختیاری ادرار و بادمعده

 

علائم سیاتیک

علائم سیاتیک

 

علل بروز سیاتیک چیست؟

سیاتیک معمولاً به دلیل فتق دیسک رخ می دهد. درد سیاتیک که ممکن است در نتیجه فشار دادن استخوان های ستون فقرات به عصب سیاتیک به دلایل مختلف ایجاد شود.

شامل:

 • عدم تحرک

نشستن طولانی مدت یا بی حرکت ماندن دائماً باعث درد سیاتیک می شود.

 

 • بلند کردن وسایل سنگین

 

انجام ورزش های سنگین یا بلند کردن مکرر بار هنگام کار از عوامل ایجاد سیاتیک می باشد.

 

 • چاقی

فشار سیاتیک بدن با بار زیاد روی ستون فقرات یکی از دلایل درد سیاتیک است.

 

 • سن

ضعف در استخوان ها و بافت های اطراف استخوان در سنین بعدی ممکن است باعث درد سیاتیک شود.

 

 • دیابت

اعصاب سیاتیک افراد دیابتی ممکن است راحت تر آسیب ببیند.

 

 • ضربه

افتادن از جایی یا برخورد جسمی به نواحی که عصب سیاتیک در آن قرار دارد ممکن است به عصب آسیب برساند.

 

 • بارداری

انبساط رحم و افزایش وزن می تواند به اعصاب سیاتیک فشار وارد کند و باعث درد شود. علاوه بر این، هورمون‌هایی که در دوران بارداری ترشح می‌شوند، رباط‌های اطراف مهره‌ها را منبسط می‌کنند که ممکن است باعث لیز خوردن دیسک‌ها و در نتیجه درد سیاتیک شود.

 

 

شایع ترین علل و محرک های درد سیاتیک کدامند؟

درد سیاتیک ممکن است، به دلیل ترکیبی ازعوامل مختلف رخ دهد. این عوامل می توانند هم جسمی و هم مربوط به سبک زندگی باشند. شامل:

 • فتق دیسک

فتق دیسک یکی از شایع ترین علل درد سیاتیک است. درد سیاتیک ممکن است در صورت ضعیف شدن یا پارگی دیسک های ستون فقرات رخ دهد که باعث سرریز شدن محتویات دیسک به کانال نخاعی و فشار بر عصب سیاتیک می شود. این وضعیت معمولاً با درد شدید و ناگهانی خود را نشان می دهد.

 

 • تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی به باریک شدن کانال نخاعی اشاره دارد و اغلب با افزایش سن همراه است. این باریک شدن به عصب سیاتیک فشار وارد می کند.

ممکن است باعث درد شود تنگی ستون فقرات اغلب با درد مزمن و محدودیت حرکت مشخص می شود.

 

 • آسیب یا تومور لگن

آسیب یا تومور در ناحیه لگن نیز می تواند باعث درد سیاتیک شود. چنین شرایطی می تواند به عصب سیاتیک فشار مستقیم وارد کند و باعث درد شود.

 

 • نشستن برای مدت طولانی

نشستن طولانی مدت، به ویژه هنگامی که با وضعیت بدنی نادرست همراه باشد، می تواند باعث درد سیاتیک شود. نشستن طولانی مدت فشار روی ستون فقرات را افزایش می دهد و می تواند به عصب سیاتیک فشار وارد کند.

 

 • اضافه وزن و ورزش ناکافی

اضافه وزن می تواند فشار بیشتری بر ستون فقرات و مفاصل وارد کند و به درد سیاتیک کمک کند. ورزش ناکافی می تواند منجر به ضعف عضلانی و بدتر شدن سلامت ستون فقرات شود که می تواند باعث درد سیاتیک شود.

 

 • پیشگیری و مدیریت

ورزش منظم، حفظ وزن سالم و تکنیک های وضعیت صحیح وضعیت بدن برای پیشگیری و مدیریت درد سیاتیک مهم است. علاوه بر این، به افرادی که مجبورند برای مدت طولانی بنشینند، توصیه می شود که به طور منظم بلند شوند و حرکت کنند.

 

 

تشخیص سیاتیک چگونه است؟

درد سیاتیک تازه شروع شده ممکن است، پس از مدتی خود به خود ناپدید شود. با این حال، بیمارانی که از دردی شکایت دارند که برای مدت طولانی ادامه می‌یابد و به طور جدی آزاردهنده می‌شود، برای بررسی قدرت و رفلکس‌های عضلانی تحت معاینه فیزیکی قرار می‌گیرند. شامل :

 • معاینه فیزیکی
 • انجام آزمایشاتی برای تشخیص سیاتیک
 • روش های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، ام آر آی (رزونانس مغناطیسی) و سی تی (توموگرافی کامپیوتری)

 

درمان سیاتیک چگونه انجام می شود؟

شدت درد سیاتیک در افراد مختلف متفاوت است. این تفاوت دردرمان موثراست. در حالی که داروهای مسکن یا داروهای ضد التهاب ممکن است در درمان سیاتیک در برخی بیماران کافی باشد، تزریق استروئید اپیدورال ممکن است برای سیاتیک پیشرونده لازم باشد. مداخله جراحی معمولاً زمانی استفاده می شود که عصب فشرده شده باعث ضعف قابل توجه، از دست دادن کنترل روده یا مثانه شود، یا زمانی که درد وجود دارد که به تدریج بدتر می شود یا با درمان های دیگر بهبود نمی یابد. جراحان ممکن است خار استخوان را بردارند یا خارج کنند یا بخشی از فتق دیسک را که بر روی عصب فشرده شده فشار می‌آورد، خارج کنند.

 

 • درمان سیاتیک در موارد خفیف

درد خفیف سیاتیک اغلب با درمان های خانگی قابل تسکین است. این درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مسکن ها و داروهای ضد التهاب

مسکن های بدون نسخه و داروهای ضد التهاب می توانند به تسکین درد و التهاب کمک کنند.

کمپرس سرد و گرم

کمپرس گرم ماهیچه ها را شل می کند، درحالی که کمپرس سرد می تواند التهاب و درد را کاهش دهد. این کمپرس ها را می توان در مناطقی که درد شدید است اعمال کرد.

ورزش منظم

تمرینات کششی و تقویتی ملایم می تواند به کاهش فشار روی عصب سیاتیک و تقویت عضلات کمک کند.

 

 • درمان در موارد شدید

درد سیاتیک شدیدتر ممکن است به مداخلات پزشکی شدیدتر نیاز داشته باشد:

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می تواند به کاهش درد، افزایش تحرک و جلوگیری از درد آینده کمک کند. فیزیوتراپیست ها ورزش ها و روش های درمانی خاصی را توصیه می کنند.

تزریق استروئید

تزریق استروئید می تواند التهاب و درد را با اعمال مستقیم روی ناحیه دردناک تسکین دهد. این درمان معمولاً باعث تسکین موقت می شود.

مداخله جراحی

در موارد نادر، ممکن است نیاز به مداخله جراحی باشد، به خصوص اگر علت زمینه ای یک مشکل ساختاری جدی باشد. جراحی معمولا زمانی در نظر گرفته می شود که سایر روش های درمانی شکست خورده باشند یا خطر آسیب عصبی وجود داشته باشد.

 

 

درمان سیاتیک

درمان سیاتیک

 

داروهای تسکین دهنده ی درد سیاتیک چیست؟

برای تسکین درد سیاتیک می توان ازهردو داروی نسخه ای و بدون نسخه (OTC) استفاده کرد. چند نمونه از داروهای مورد استفاده برای درمان درد سیاتیک عبارتند از:

 • (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن
 • استروئیدهای خوراکی مانند پردنیزون
 • داروهای ضد تشنج مانند گاباپنتین
 • داروهای ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین
 • مسکن‌های اپیوئیدی مانند ترامادول یا اکسی‌کودون

 

مدت زمان درد سیاتیک چقدر است؟

مدت زمان درد سیاتیک معمولا از چند روز تا چند هفته متغیر است. در برخی موارد، درد ممکن است در عرض چند روز کاهش یابد و فرد می تواند به فعالیت های عادی خود بازگردد. با این حال، در برخی افراد، درد ممکن است برای هفته ها یا بیشتر باقی بماند. درمورد سیاتیک مزمن، درد می تواند ماه ها طول بکشد و زندگی روزمره فرد را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد.

 

 

هزینه ی جراحی سیاتیک چقدر است؟

هزینه با توجه به شرایط بیمار، آزمایشات قبل و بعد جراحی، هزینه های بیمارستان و مدت زمان بستری، نوع بیمه، متغییر است. برای مشاوره رایگان با کارشناسان فوق تخصصی تهران دیسک کافیست، با شماره های ۰۹۱۲۸۹۴۲۱۴۳ و ۰۹۱۹۴۵۰۰۷۵۲ تماس بگیرید.

در  تهران دیسک با ما همراه باشید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱