۰
(۰)
جراحی اسکولیوز در مجموعه فوق تخصصی تهران دیسک

انحنای ناحیه پشت و کمر ستون فقرات (به راست یا چپ) را اسکولیوز می گویند. فقط ۱۰ درصد از افراد مبتلا به انحنای ستون فقرات نیاز به درمان و جراحی اسکولیوز دارند. این بیماری در زنان ۸ تا ۱۰ برابر بیشتر از مردان است. پزشکان فوق تخصصی مجموعه ی تهران دیسک بعد از انجام عکسبرداری های دقیق از ستون فقرات براساس شرایط بیمار، بهترین برنامه درمانی را تحویز می کنند. تلاش متخصصین این مرکز براین است که از روش های درمانی غیرجراحی مانند بریس، فیزیوتراپی و ورزش برای درمان بیمار استفاده کنند، در صورت ضروری بودن جراحی، بیمار به بهترین جراحان با رزومه ی کاری موفق دربهترین بیمارستان ها، تحت پوشش کلیه بیمه ها ارجاع داده خواهد شد.

برای دریافت مشاوره رایگان کافیست با شماره های ۰۹۱۲۸۹۴۲۱۲۳ و ۰۹۱۹۴۵۰۰۷۵۲ تماس بگیرید.

 اسکولیوز چیست؟

اسکولیوز یک تغییر شکل ستون فقرات است که در آن ستون فقرات در جهت اشتباه خم می شود. این وضعیت با انحناهای S یا C شکل که روی ستون فقرات دیده می شود  اسکولیوز  مشکلی است که زندگی بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و در موارد پیشرفته می تواند منجر به درد، مشکلات تنفسی و محدودیت های عملکردی شود.

 

اسکولیوز خفیف چیست؟

اسکولیوز به عنوان انحنای ۱۰ درجه یا بیشتر تعریف می شود. انحنای زیر ۱۰ درجه را اسکولیوز نمی گویند انحنای ۱۰-۴۰ درجه به عنوان انحنای خفیف تعریف می شود.

 

 

انواع انحنای ستون فقرات چیست؟

انحنای ستون فقرات ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد و همیشه نمی توان علت آن را مشخص کرد. شایع ترین نوع آن اسکولیوز ایدیوپاتیک است که به دلیل ناشناخته ای ایجاد می شود.

 • اسکولیوز مادرزادی

اسکولیوز مادرزادی ممکن است در طول رشد کودک در رحم رخ دهد. به ویژه، ممکن است ناشی از ناهنجاری های ستون فقرات باشد. این اختلال ممکن است در سال های اول به سرعت پیشرفت کند. به همین دلیل، حتی زمانی که در سنین پایین تشخیص داده شود، ممکن است نیاز به جراحی  اسکولیز باشد. در این فرآیند، هنگام تصمیم گیری در مورد عمل جراحی، هیچ تبعیض جنسیتی وجود ندارد.

 

 • اسکولیوز ایدیوپاتیک

یکی از شایع ترین انواع اسکولیوز در نظر گرفته می شود. همچنین نوعی است که علت آن را نمی توان به طور کامل تعیین کرد. چرخش مهره ها به دور خود نیز در اسکولیوز ایدیوپاتیک دیده می شود. به همین دلیل برجستگی هایی در ناحیه پشت یا کمر مشاهده می شود. این برجستگی ها عموماً نامتقارن هستند. در دختران در دوران نوجوانی بسیار شایع است.

 

 • اسکولیوز زودرس

این یک نوع اسکولیوز است که معمولاً در سنین زیر ده سال رخ می دهد.

 

 • اسکولیوز عصبی عضلانی

اسکولیوز عصبی عضلانی شایع ترین نوع بعد از اسکولیوز ایدیوپاتیک است. علل به احتمال زیاد از نخاع یا مغز منشا می گیرند. این بیماری در نتیجه بیماری های عضلانی و عصبی مانند فلج مغزی، فلج اطفال و همی پلژی یا تحلیل عضلانی رخ می دهد.

 

 

علائم انحنای ستون فقرات چیست؟

 • یک شانه بالاتر از دیگری و جلوتر است.
 • شانه ها و باسن در یک راستا نیستند.
 • وقتی از پشت به آن نگاه کنید، یکی از تیغه های شانه برجسته تر است.
 • نیم تنه و قفسه سینه در جای خود قرار ندارند.
 • هنگامی که فرد به جلو خم می شود، دنده های یک طرف بدن بالاتر از طرف دیگر باقی می مانند.
 • عدم تقارن در وسط یا پشت یک فرد.

 

انحنای ستون فقرات چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص زودهنگام اسکولیوز بسیار مهم است زیرا به طور مستقیم بر موفقیت درمان تاثیر می گذارد.برای تشخیص  جراحی اسکولیوز علاوه بر داشتن سابقه پزشکی و معاینه بالینی خوب، روش های تصویربرداری که شامل کل ستون فقرات می شود، مورد نیاز است.

زاویه انحنا باید در رادیوگرافی های قدامی، خلفی و جانبی کل ستون فقرات در حالت ایستاده اندازه گیری شود. این زاویه که درجه اسکولیوز را اندازه گیری می کند زاویه کاب نامیده می شود. برای تشخیص از روشی به نام مقیاس صخره نیز استفاده می شود.

 

نحوه تشخیص انحنای ستون فقرات

نحوه تشخیص انحنای ستون فقرات

 

 

انحنای ستون فقرات چگونه باید درمان شود؟

برای تصمیم گیری در مورد درمان اسکولیوز فاکتورهای زیادی از جمله میزان انحنا، سن بیمار، نوع اسکولیوز و … در نظر گرفته می شود. از آنجایی که درمان زودهنگام تاثیر مثبتی بر نتایج دارد، تشخیص زودهنگام بسیار مهم است.

 

 

 چه زمانی برای اسکولیوز جراحی لازم است؟

جراحی اسکولیوز یک عمل جراحی است که برای اصلاح انحنای ستون فقرات و توقف پیشرفت آن انجام می شود. معمولاً برای انحناهای ۴۰ تا ۵۰ درجه یا بیشتر یا برای انحناهایی که علیرغم درمان کرست پیشرفت می کنند، استفاده می شود. همچنین ممکن است در موارد انحنا که باعث عوارضی مانند درد شدید، مشکلات تنفسی، آسیب عصبی یا فشرده شدن اندام های داخلی می شود، لازم باشد.

 

 

هدف اصلی از جراحی اسکولیوز چیست؟

هدف از جراحی اسکولیوز قرار دادن پیچ و میله در ستون فقرات است تا ستون فقرات را تا حد امکان صاف و ثابت کند. به این ترتیب ستون فقرات حرکت نمی کند و بافت استخوانی جدید تشکیل می شود و مهره ها را به هم جوش می دهد. این فرآیند فیوژن نامیده می شود. جراحی اسکولیوز معمولا از پشت یا شکم انجام می شود. مدت زمان جراحی بین ۴-۸ ساعت متغیر است. پس از جراحی، بیماران معمولاً ۵-۷ روز در بیمارستان می مانند و می توانند در عرض ۳-۶ ماه به فعالیت های عادی خود بازگردند.

 

هدف از درمان جراحی اسکولیز

هدف از درمان جراحی اسکولیز

 

جراحی اسکولیوز برای چه کسانی مناسب است؟

جراحی اسکولیز ممکن است برای بیمارانی  در نظر گرفته شود که دارای

 • انحنای شدید

زمانی که انحنای اسکولیوز از درجه خاصی فراتر رود، ممکن است نیاز به مداخله جراحی باشد. معمولا زمانی که انحناها ۴۵ تا ۵۰ درجه یا بیشتر باشد، جراحی در نظر گرفته می شود.

 • پیشرفت سریع منحنی

اگر منحنی به سرعت پیشرفت کند، مداخله جراحی ممکن است فوری باشد، به ویژه در کودکان در حال رشد.

 • درد و مشکلات عملکردی

اگر اسکولیوز باعث درد، مشکلات تنفسی یا محدودیت های عملکردی شود، جراحی ممکن است یک گزینه باشد.

 

 

مزایا و معایب جراحی اسکولیوز کدامند؟

مزایای جراحی اسکولیوز

 • اصلاح انحنا
 • کاهش درد
 • بهبود عملکرد تنفسی
 • بهبود ظاهر و افزایش کیفیت زندگی

معایب جراحی اسکولیوز

 • عفونت
 • خونریزی
 • مشکلات ترمیم زخم
 • خطرات عوارضی مانند آسیب ادراری یا عصبی
 • لغزش یا شکستگی ایمپلنت
 • عدم جوش خوردن یا فیوژن ناکافی

این خطرات توسط یک تیم با تجربه مدیریت می شود. با مداخلاتی که در حین یا بعد از جراحی انجام می شود، می توان آن را اصلاح کرد.

 

 

آیا می توان فهمید که اسکولیوز قبل از جراحی چقدر بهبود می یابد؟

قبل از جراحی اسکولیز، سعی می شود با استفاده از فیلم های اشعه ایکس خاص به نام فیلم های خمشی یا کششی، میزان انعطاف انحنای اسکولیوز درک شود. جراح ، با اندازه گیری با این فیلم ها، انعطاف پذیری را ارزیابی می کند. هرچه منحنی اسکولیوز انعطاف پذیرتر باشد، اصلاح بیشتری حاصل می شود.

 

 

هزینه جراحی اسکولیوز چگونه تعیین می شود؟

جراحی اسکولیوز؛ جراحی بسیار دقیقی است که باید در بیمارستانی کامل و توسط تیمی متخصص و مجرب و با استفاده از آخرین مواد با کیفیت و تکنولوژی انجام شود. ما در مجموعه  فوق تخصصی تهران دیسک جراحی اسکولیز را با جدید ترین و پیشرفته ترین دستگاه نورومونیتورینگ (NIM) برای نظارت بر آسیب عصبی در طول این عمل انجام می دهیم. هزینه این جراحی ها با توجه به اجزای ذکر شده  تعیین می شود. کافیست برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان تخصصی ما تماس بگیرید.

در تهران دیسک ما  را دنبال کنید.

این مطلب مفید بود؟

۰ / ۵. تعداد ۰