۵
(۱)

ستون فقرات در طول زندگی یک فرد باید بیشترین فشار را تحمل کند. حفظ سلامت، انعطاف آن بسیار دشوار است. بنابراین، بیماری های ستون فقرات، از بیماری های بسار شایع است. در کلینیک تهران دیسک به بررسی مشکلات دیسک و درباره این که دیسک کمر چیست؟ به بحث می پردازیم، و در ادامه به پرسش هایی که ممکن است در این باره داشته باشید، پاسخ مفید خواهیم داد.

دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات انسان از مهره هایی تشکیل شده است که دیسک های بین مهره ای وسط آنها قرار دارد. آنها به ستون فقرات اجازه حرکت می دهند و بالشتک ایجاد می کنند و بار وارد شده روی دیسک را نرم می کنند. دیسک از یک حلقه فیبروزوس خارجی سخت و یک هسته پالپوزوس داخلی نرم تشکیل شده است.دیسک‌های بین مهره‌ای علی‌رغم استحکام، نقاط ضعفی دارند. هیچ رگ خونی در دیسک های بین مهره ای وجود ندارد. در عین حال، مواد مغذی فقط در زمان حرکات ستون فقرات به طور فعالتری وارد دیسک می شوند.

 

فتق و اکستروژن دیسک کمر

فتق و اکستروژن دیسک کمر

 

مهره های دیسک کجاست؟

ستون فقرات کمری از پنج مهره اصلی (شش مهره اگر کوچک باشد) تشکیل شده است. بین مهره های مجاور یک غده فیبری غضروفی انعطاف پذیر وجود دارد و در ادبیات پزشکی مجموعاً به آنها دیسک می گویند. وقتی هر بخش که دیسک در آن قرار دارد با حروف الفبایی بیان می شود، این به صورت زیر است. L1-L2، L2-L3، L3-L4، L4-L5.

دیسک های ستون فقرات چیست؟

بین هر ۲۴ استخوان (مهره) در ستون فقرات یک دیسک ستون فقرات وجود دارد. دیسک های ستون فقرات مانند ضربه گیر در ستون فقرات عمل می کنند و به شما امکان خم شدن و پیچ خوردن را می دهند. دیسک های لاستیکی که به عنوان دیسک های بین مهره ای نیز شناخته می شوند، با مایع ژل مانند پر شده اند و باعث انعطاف پذیری ستون فقرات می شوند.

مهره ها و دیسک ها با هم طناب نخاعی را احاطه کرده و از آن محافظت می کنند، دسته ای از اعصاب که مغز شما را به اعصاب بدن شما متصل می کند.

چگونه دیسک کمر را تشخیص دهیم؟

علت ایجاد مشکلات دیسک در ستون فقرات چیست؟ علت به نوع مشکل موجود در دیسک ستون فقرات، مانند افتادگی دیسک یا بیماری دژنراتیو دیسک بستگی دارد.

 

پارگی حلقه دیسک کمر

پارگی حلقه دیسک کمر

 

افتادگی دیسک

علت واقعی معمولاً مشخص نیست، اما در افراد زیر شایع تر است.

 • میانسال هستند.
 • مرد هستند.
 • در فعالیت های روزانه خود اجسام سنگین بلند کردند.
 • فعالیت بدنی شدید انجام می دهند.
 • وزن بالایی دارند.
 • در طول روز به مدت طولانی نشسته اند.

علائم بیماری دیسک کمر چیست؟

کمردرد اغلب به دلیل شکل گیری وضعیت نادرست در هنگام راه رفتن و نشستن پشت میز در فرد ایجاد می شود. اما همچنین یکی از پیامدهای آسیب به دیسک های بین مهره ای، بافت های غضروفی و ​​رشته های عصبی است که منجر به ایجاد پوکی استخوان در ستون فقرات کمری می شود.

 

برآمدگی و بیرون زدگی دیسک کمر

برآمدگی و بیرون زدگی دیسک کمر

 

علائم مشکلات دیسک ستون فقرات چیست؟

علائم رایج دیسک درد است که شامل کمردرد و درد عصبی است. کمر درد به محل فشار می آورد و شدت کمردرد بستگی به دیسک آسیب دیده و تغییرات فیزیکی ناشی از آن دارد. همچنین ممکن است درد در گردن نیز احساس شود.

توضیح انواع بیماری دیسک کمر

برآمدگی دیسک:

با افزایش سن، دیسک بین مهره ای  برآمده شده و ممکن است مایع خود را از دست داده و خشک شود. با این اتفاق، دیسک اسفنجی (که بین قسمت های استخوانی ستون فقرات قرار دارد و به عنوان یک ضربه گیر عمل می کند) فشرده می شود. این ممکن است منجر به شکستگی حلقه بیرونی سخت شود. این به هسته یا داخل حلقه اجازه می دهد تا بیرون بزند. به این دیسک برآمده می گویند.

پارگی یا فتق دیسک:

همانطور که دیسک به شکستن ادامه می دهد، یا با فشار مداوم بر ستون فقرات، هسته پالپوس داخلی ممکن است در واقع از حلقه پاره شود. این یک دیسک پارگی یا فتق است. سپس تکه های مواد دیسک می توانند روی ریشه های عصبی واقع در پشت فضای دیسک فشار بیاورند. این می تواند باعث درد، ضعف، بی حسی یا تغییر در حس شود.

این موارد بیشتر در فتق‌های دیسک و قسمت تحتانی ستون فقرات کمری، به‌ویژه بین مهره‌های چهارم و پنجم کمری و بین مهره پنجم کمری و مهره اول خاجی (سطوح L4-5 و L5-S1) اتفاق می‌افتد.

 

 

پارگی حلقه دیسک گردن

پارگی حلقه دیسک گردن

 

هنگامی که بیمار درد دارد، عوامل آن طبق مراحل زیر بررسی می شود:

 • مرحله اول (خفیف) با دیسک های بیرون زده کوچک مشخص می شود و تقریباً نامرئی است و همه متخصصان را نمی توان در آزمایش های MRI پیدا کرد. اندازه از ۰.۱ تا ۱ میلی متر است.
 • مرحله ۲ (متوسط) – این کار تشخیص را با یک ابزار تشخیص تصویر اختصاصی تسهیل می کند. اندازه برآمدگی مرحله ۲ ۱ تا ۳ میلی متر است.
 • مرحله ۳ (شدید) – در این مرحله، جابجایی در حال حاضر بزرگ است و به وضوح فراتر از خطوط مهره ها قابل مشاهده است. در بازرسی ابزارها، یک تومور ۳-۶ میلی مولار شکستگی های خارج از فوکوس را تشخیص می دهد، اما نه خارج از فوکوس.

درد عصب

اگر دیسک آسیب دیده روی عصب فشار بیاورد، درد عصبی ممکن است رخ دهد. شایع ترین درد عصبی ناشی از مشکلات دیسک سیاتیک است. جایی که دیسک آسیب دیده به عصب سیاتیک فشار می آورد. این عصب از لگن و باسن به پایین پاها حرکت می کند. درد می تواند ناگهانی و تیز باشد و از عصب به سمت پا، ساق پا و حتی پا حرکت کند و به طور بالقوه باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن شود.

علائم پوکی استخوان کمر

 • درد حاد در ناحیه کمر پس از خواب شبانه
 • درد هنگام چرخش های شدید بدن یا بلند کردن وسایل سنگین
 • علائم اسکولیوز ظاهر می شود.
 • تکرر ادرار
 • درد به پاها، اندام های داخلی شکم و لگن تابش می کند.
 • درد حاد در کلیه ها و ساکروم
 • مشکل در حرکت، راه رفتن، کج شدن و چرخاندن بدن
 • خستگی پس از یک بار جزئی
 • بی حسی اندام ها
 • اسپاسم و گرفتگی عضلات
 • سرگیجه
 • کاهش تون عضلانی و حساسیت
 • علل استئوکندروز ستون فقرات لومبوساکرال
 • بار نادرست توزیع شده در پشت
 • شیوه زندگی کم تحرک و اضافه وزن بدن
 • ماندن در همان موقعیت برای مدت طولانی
 • حالت خمیده و انحنای مادرزادی ستون فقرات
 • تمرین بدنی بیش از حد مکرر
 • نقض جریان خون در ستون فقرات
 • صدمات، کبودی، شکستگی اندام ها یا مهره ها
 • عفونت های اندام های داخلی
پوکی استخوان در ستون فقرات

پوکی استخوان در ستون فقرات

 

آیا دیسک کمر و بی حسی پا به هم مربوطند؟

با استئوکندروز کمری، تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات لومبوساکرال رخ می دهد. اگر بیماری برای مدت طولانی درمان نشود، وضعیت عمومی بیمار بدتر می شود: کمردرد مداوم، بی حسی اندام ها، اسپاسم و گرفتگی عضلات، ضعف عمومی و از دست دادن قدرت.

شایع ترین علائم و عوارض دیسک کمر کدامند؟

یکی از شایع ترین مشکلات دیسک، پارگی  است (که به نام های افتادگی، لیز خوردن یا فتق دیسک نیز شناخته می شود). این زمانی است که ماده داخلی و ژل مانند از دیسک بیرون می زند.

پارگی دیسک 

بیشتر فتق دیسک ها در قسمت پایین کمر اتفاق می افتد، اما ممکن است در گردن نیز رخ دهد. علائم و نشانه ها به محل قرار گرفتن دیسک و اینکه آیا دیسک به عصب فشار می آورد بستگی دارد. فتق دیسک معمولا یک طرف بدن را درگیر می کند.

درد زانو یا پا:

اگر فتق دیسک شما در قسمت پایین کمر باشد، علاوه بر درد در ناحیه کمر، معمولاً در باسن، ران و ساق پا نیز احساس درد خواهید کرد. ممکن است در بخشی از پا نیز درد داشته باشید.

درد شانه و بازو:

برای فتق دیسک در گردن، معمولاً بیشترین درد را در شانه و بازو احساس خواهید کرد. این درد ممکن است هنگام سرفه، عطسه یا حرکت در موقعیت‌های خاصی به بازو یا پای شما وارد شود. درد اغلب به صورت تیز یا سوزش توصیف می شود.

بی حسی یا گزگز:

افرادی که دچار فتق دیسک هستند، اغلب در قسمتی از بدن که اعصاب آسیب‌دیده در آن وجود دارد، بی‌حسی یا گزگز تابشی دارند.

 

اسپوندیلولیستزیس کمری

اسپوندیلولیستزیس کمری

ضعف:

ماهیچه هایی که توسط اعصاب آسیب دیده کار می کنند، تمایل به ضعیف شدن دارند. این می تواند باعث شود که شما زمین بخورید یا بر توانایی شما در بلند کردن یا نگه داشتن وسایل تاثیر بگذارد.
شما می توانید فتق دیسک بدون علائم داشته باشید. ممکن است ندانید که به آن مبتلا هستید مگر اینکه در تصویر ستون فقرات نشان داده شود.

درد سیاتیک

این درد معمولا از پا ها شروع شده و به لگن و کمر انتقال می یابد. عمل سیاتیک در موارد حاد ضروری است.

پروسه جراحی دیسک کمر به چه صورت است؟

وقتی دیسک از حفره داخل حلقه خارج می شود باعث بیرون زدگی دیسک می شود. وقتی درمان خانگی و غیرجراحی پاسخگوی بیمار نباشد باید از جراحی استفاده کرد. در این موارد نمی توانند کل دیسک را بردارند، اگر مجبور به این کار شوند، از دیسک مصنوعی استفاده می کنند.

انواع جراحی دیسک کمر

 

 • جراحی های باز

که طی بیهوشی عمومی بیمار جراحی می شود. این جراحی بسته به نوع مشکلات دیسک و تشخیص پزشک متفاوت است.

 • جراحی بسته

این نوع از درمان نیاز به بیهوشی ندارد و طی بی حسی موضعی انجام می شود.

انواع دیگر مشکلات دیسک ستون فقرات عبارتند از:

 • بیماری دژنراتیو دیسک، که تغییر طبیعی است که با افزایش سن در دیسک ها اتفاق می افتد و در واقع یک بیماری نیست.
 • آسیب ناشی از سقوط یا تصادف
 • عفونت
 • سرطان هایی که بر ستون فقرات تاثیر می گذارند.

عوارض دیسک کمر

خطر اصلی دیسک کمر، فلج شدن بیمار است. عوارض دیگر آن شامل: اختلال در اندام های لگن، ضعف در پاها، از دست دادن حس در قسمت های خاصی از بدن و … می باشد.

آیا بی حسی پا از علائم دیسک است؟ فتق دیسک در ستون فقرات کمر، سبب فشرده شدن عصب بین مهره ها شده که در پاسخ به این درد اسپاسم عضلانی ظاهر می شود. به همین دلیل ، رگ های خونی فشرده می شوند و خونریزی در بافت خلل ایجاد می کند.

چه موقع باید نگران باشم؟ در صورت وجود درد مبهم، بی حسی، خواب رفتگی و سوزن سوزن شدن پاها و در موارد حادتر بی اختیاری ادرار و مدفوع باید هرچه سریعتر درمان را شروع کنید.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد گردن یا کمر شما به سمت بازو یا پای شما حرکت می کند یا اگر بی حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف دارید، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

 

انواع درمان دیسک کمر چیست؟

هدف اولیه درمان برای هر بیمار کمک به تسکین درد و خاموش شدن علائم ناشی از مشکلات دیسک است. برای دستیابی به این هدف، برنامه درمانی هر بیمار باید بر اساس منبع درد، شدت درد و علائم خاصی که بیمار از خود نشان می دهد، فردی باشد.

به طور کلی، معمولاً به بیماران توصیه می شود، قبل از در نظر گرفتن جراحی ستون فقرات برای فتق دیسک، یک دوره مراقبت محافظه کارانه (غیر جراحی) را شروع کنند. برای برخی از بیماران مداخله جراحی زودهنگام مفیدتر است. به عنوان مثال، هنگامی که یک بیمار به دلیل گیرکردن ریشه عصبی ناشی از فتق دیسک دچار ضعف در عضلات بازوها یا پاها می شود، انجام عمل جراحی زود هنگام می تواند هر گونه پیشرفت عصبی را متوقف کند و یک محیط درمانی بهینه برای بهبود عصب ایجاد کند. در چنین مواردی، بدون مداخله جراحی، ممکن است از بین رفتن عصب رخ دهد و آسیب دائمی باشد.

کدام بیماری ها نیاز به جراحی سریع دارند؟

همچنین چند بیماری نسبتاً نادر وجود دارد که نیاز به مداخله جراحی فوری دارد. به عنوان مثال،فتق دیسک که باعث فشردگی عصب دم اسبی می شود. سندرم دم اسب، که معمولاً با ضعف پیشرونده در پاها و/یا اختلال عملکرد ناگهانی روده یا مثانه مشخص می‌شود، نیاز به مراقبت‌های پزشکی و جراحی فوری دارد. و یا تنگی نخاعی شدید نیاز به جراحی زودهنگام دارد.

برای فتق دیسک کمر و گردن، درمان‌های محافظه‌کارانه (غیر جراحی) معمولاً می‌تواند حدود چهار تا شش هفته برای کمک به کاهش درد و ناراحتی اعمال شود. اغلب برای یافتن ترکیب مناسبی از درمان ها، یک فرآیند آزمون و خطا ضروری است. بیماران ممکن است یک درمان را در یک زمان امتحان کنند یا ممکن است استفاده از ترکیبی از گزینه های درمانی به طور همزمان مفید باشد. به عنوان مثال، درمان های متمرکز بر کاهش درد (مانند داروها) ممکن است به بیماران کمک کند تا درمان های دیگر (مانند دستکاری یا فیزیوتراپی) را بهتر تحمل کنند.

اگر درمان های محافظه کارانه در کاهش درد و ناراحتی موفقیت آمیز باشد، بیمار ممکن است آن را ادامه دهد. برای آن دسته از بیمارانی که درد شدید و از دست دادن عملکرد بالایی را تجربه می کنند و با درمان های محافظه کارانه تسکین نمی یابند، جراحی ممکن است به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود.

فتق دیسک کمر و گردن چیست؟

فتق دیسک یک بیماری التهابی در سیستم اسکلتی عضلانی است که در طی آن حلقه فیبروز دیسک پاره می شود و هسته پالپوزوس به سمت بیرون فشرده می شود، به اعصاب فشار وارد کرده و باعث درد شدید شود.

 • آیا فتق دیسک به خودی خود بهبود می یابد؟

در مواقعی که عصب خیلی تحت تاثیر نباشد، می توان درمان های پیشرفته را به تعویق انداخت.و از طریق فیزیوتراپی و مسکن های ساده با درد مدارا کرد.

 

چه زمانی عمل دیسک کمر لازم است؟

چه زمانی عمل دیسک کمر لازم است؟

 

 

چه زمانی عمل دیسک کمر لازم است؟

برای درمان جراحی فتق دیسک، باید نشانه های بسیار جدی وجود داشته باشد: آنچه که نقص عصبی نامیده می شود. خطر بی حرکتی پاها، خطر مشکلات در عملکرد اندام های لگن (مشکلات ادرار)، ریشه خفه شده. ، افتادگی شدید فتق، درد شدید دائمی که با درمان غیر جراحی قابل توقف نیست.

 

با ما در اینستاگرام تهران دیسک  همراه باشید.

 

سوالات متداول:

 

آیا دیسک کمر به مرور زمان خوب می شود؟

۵
(۱)

بدن انسان برای درمان آسیب‌ها و بیماری‌ها من جمله فتق دیسک توانایی شگفت انگیزی دارد، بنابراین باید بگوییم بله در بسیاری از افراد بسته به عواملی، مانند: سن، علت فتق و … امکان بهبودی نیز وجود دارد.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

آیا پارگی دیسک باعث فلج شدن می شود؟

۵
(۱)

جدی ترین عارضه پارگی دیسک، فلج کامل از زیر کمر است. زمانی این اتفاق رخ می دهد که قطعه ای از مواد دیسک به کانال نخاعی وارد می شود. فشار به نخاع باعث آسیب دائمی اعصابی می شود که به سمت پایین بدن و پاها حرکت می کنند.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

علل فتق دیسک کمر چیست؟

۵
(۱)

اگر از مبحث ژنتیک بگذریم، فتق از ریز ترک های موجود و پارگی حلقه فیبری رخ می دهد. مثلاً نشستن طولانی مدت پشت رایانه، رانندگی با اتومبیل، وزن های نامناسب در باشگاه و … منجر به فتق دیسک می شود.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

آیا فتق دیسک کمر خطرناک است؟

۵
(۱)

عدم درمان فتق دیسک کمر می تواند منجر به عواقب خطرناک و جدی شود. آسیب عصبی برگشت ناپذیر رخ می دهد. مانند، بی اختیاری ادرار و مدفوع است. فتق دیسک باعث فشرده شدن رگ های خونی می شود، که خطر ابتلا به بیماری های زنان را افزایش می دهد.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

چه غذاهایی به بهبود دیسک کمک می کند؟

۵
(۱)

سبزیجات و محصولات لبنی، هویج، ماهی چرب و غذاهای دریایی این محصولات سرشار از موادی هستند که عملکرد طبیعی دیسک های بین مهره ای را تضمین می کنند. جگر ماهی، زرده تخم مرغ و کره. آنها سرشار از ویتامین D هستند که مسئول حفظ کلسیم در مهره ها است.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

آیا فتق دیسک با افزایش سن بدتر می شود؟

۵
(۱)

دیسک ها  به مرور زمان و با افزایش سن تحت تأثیر استرس، تغییرات مرتبط با افزایش سن یا سایر عوامل منفی ضعیف می شوند.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

چرا فتق دیسک در شب بدتر می شود؟

۵
(۱)

فتق دیسک اغلب در شب همراه با درد در ستون فقرات کمری است. دلایل مختلفی سبب درد در هنگام خواب شود.

 • زمانی که دراز می کشید، فشار روی دیسک های شما افزایش می یابد.
 • می تواند باعث برآمدگی فتق دیسک به اعصاب شما فشار بیاورد.
 • و …

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

راه رفتن برای دیسک کمر مفید است؟

۵
(۱)

راه رفتن روی بر روی یک سطح صاف برای فتق دیسک کمر بسیار مفید است. البته که پیاده روی در آب (شنا) برای افراد مبتلا به فتق دیسک بسیار سودمند خواهند بود. زیرا تمام ماهیچه ها در آب کاملاً آزاد و رها می شوند و ستون فقرات و مفاصل تحت فشار نیستند.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱