مقالات ستون فقرات

ساختار ستون فقرات

ساختار ستون فقرات
۰
(۰)

ستون فقرات عنصری از اسکلت است.که بدن انسان شامل ماهیچه ها و اندام های داخلی بر آن استوار است. ستون فقرات از ۳۳ تا ۳۴ مهره تشکیل شده است. که به بخش هایی تقسیم شده اند..که ابتدای آن درست زیر جمجمه و انتهای آن در نوک دنبالچه قرار دارد. آگاهی از ساختار ستون فقرات، به ما این امکان را می دهد.که بهتر از سلامت و وضعیت آن مراقبت کنیم.

ساختار ستون فقرات

ستون فقرات انسان به ۵ بخش تقسیم می شود که عبارتند از:

  • بخش دهانه رحم که از ۷ مهره گردنی تشکیل شده.است.
  • بخش سینه ای متشکل از ۱۲ مهره سینه ای می باشد.
  • بخش کمری دارای ۵ مهره کمری است.
  • بخش خاجی از ۵ مهره خاجی ذوب شده.تشکیل شده.است.
  • بخش دنبالچه متشکل از ۴-۵ مهره دنبالچه ای ذوب شده.می باشد.
ساختار ستون فقرات

ساختار ستون فقرات

ستون فقرات از چه چیزی ساخته شده است؟

ساختار ستون فقرات کمی با سایر عناصر اسکلت انسان متفاوت است. ستون فقرات از استخوان هایی تشکیل شده است. که به آن مهره می گویند. آن ها بلوک های سازنده اصلی محور بدن هستند. و بسته به بخشی که در آن قرار دارند، متفاوت هستند. بین مهره ها دیسک وجود دارد. دیسک ها و مهره ها توسط رباط ها به یکدیگر متصل می شوند.و حرکت ستون فقرات با کار عضلات مشخص می شود. ساختار ستون فقرات کاملاً پیچیده است.و در واقع ستون فقرات هر فرد کمی متفاوت به نظر می رسد. بیماری های ستون فقرات معمولاً دیسک ها و مفاصل آن را درگیر می کنند.

دیسک ستون فقرات

بین مهره ها دیسک ستون فقرات یا دیسک بین مهره ای قرار دارد. ساختار دیسک بین مهره ای از هسته پالپوس در داخل و حلقه فیبری بیرونی تشکیل شده است. آسیب دیسک، دیسکوپاتی نیز نامیده می شود. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی اغلب کم آبی دیسک های بین مهره ای را نشان می دهد. که از علائم دیسکوپاتی است. آسیب به آنولوس فیبروزوس می تواند باعث فتق ستون فقرات شود. و اغلب به عصب فشار وارد می کند و باعث علائم سیاتیک، درد استخوان ران یا شانه نیز می شود.

عضلات ستون فقرات

عضلات ستون فقرات وظیفه حرکت دادن تنه، اندام های فوقانی، تحتانی و سر را بر عهده دارند. با این حال، مهم ترین عملکرد عضلات ستون فقرات، تثبیت بدن و حفظ وضعیت صحیح می باشد. برای اینکه عضلات ستون فقرات عملکرد خود را به درستی انجام دهند، باید قدرت آن ها از طریق تمرینات کششی و تعادلی بالا برد. عضلات ستون فقرات ممکن است.آسیب ببینند.و در نتیجه درد شدید ایجاد شود. یکی از موارد رایج آسیب به عضلات ستون فقرات، پارگی آن ها است.که در اثر بلند کردن اجسام خیلی سنگین به وجود آید، همچنین درد می تواند.به دلیل نقاط ماشه ای، یعنی ضخیم شدن، نوارها یا توده ها در ساختار آن ها ایجاد شود.

ساختار ستون فقرات

عضلات ستون فقرات

عملکردهای ستون فقرات

ستون فقرات به عنوان محور اصلی اسکلت انسان، در درجه اول به عنوان داربستی برای بدن انسان تعریف می شود. مهره ها و دیسک های تشکیل دهنده.ستون فقرات نیز از اعصاب و نخاعی که از طریق آن عبور می کند.محافظت می کنند. ستون فقرات همچنین نقطه اتصال عضلاتی است.که بدن انسان را تشکیل می دهند. شایان ذکر است.که انحناهای طبیعی در ستون فقرات، در برخی از موارد سقوط و صدمات را دفع می‌کنند.

گردن انسان چند مهره دارد؟

ستون فقرات انسان از ۷ مهره گردنی تشکیل شده.است. اولین مهره گردنی اطلس نام دارد. نام دیگر آن مهره اوج است. دومین مهره گردنی چرخاننده است. همانطور که از نامش پیداست.وظیفه چرخاندن سر را بر عهده دارد. مهره برجسته گردنی که به راحتی در محل اتصال گردن و قفسه سینه قابل لمس است، فرآیند خاردار C7 است، که گاهی در اطراف این برآمدگی برجستگی به نام قوز بیوه یا قوز گردن ایجاد می شود.

چگونه ستون فقرات معاینه می شود؟

تشخیص بیماری های ستون فقرات اغلب بر اساس آزمایش های تصویربرداری است. این آزمایشات به ما امکان می دهد. تا علل درد را مشخص کنیم.و تصویر دقیقی از وضعیت مهره ها و دیسک ها را به دست آوریم.

MRI دقیقاً ساختار ستون فقرات را به همراه دیسک‌ها، اعصاب و فتق‌های موجود نشان می‌دهد. پزشکان اغلب از بیماران می خواهند.که از ستون فقرات خود عکس اشعه ایکس بگیرند. این عکس به شما اجازه می دهد تا به ساختار استخوان های ستون فقرات نگاه کنید.

خیلی کم پیش می آید.که متخصصی، سونوگرافی ستون فقرات را تجویز کند. چنین معاینه ای ارزش تشخیصی زیادی ارائه نمی دهد. زیرا امواج اولتراسوند از استخوان ها عبور نمی کند.

یکی از بهترین روش های معاینه ستون فقرات، توموگرافی کامپیوتری است. این معاینه همچنین برای بیمارانی تجویز می شود.که به عنوان مثال، به دلیل کلاستروفوبیا (ترس از فضای بسته) نمی توانند.تصویربرداری رزونانس مغناطیسی انجام دهند.

ساختار ستون فقرات

معاینه ستون فقرات

کلام آخر

شناخت ساختار ستون فقرات یکی از مواردی است. که به فرد کمک می کند تا از کارهایی که به ستون فقرات آسیب می زند.خودداری کند. بدین دلیل بهتر است.بیشتر اندام های خود را بشناسیم. در صورت نیاز به بهترین متخصص دیسک کمر ما در کنارتان هستیم. در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

این مطلب مفید بود؟

۰ / ۵. تعداد ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *