مقالات مربوط به دیسک کمر

۷ سوال مهم بعد از جراحی ستون فقرات

7 سوال مهم بعد از جراحی ستون فقرات
۵
(۴)

بخش قابل توجهی (۸۰٪) از عوارض و پیامدهای نامطلوب پس از جراحی ستون فقرات و علت عود دیسک کمر بعد از عمل جراحی، نتیجه مستقیم عمل های نادرست بیمار، بر اساس اطلاعات اشتباه است. ما در این مقاله به ۷ سوال مهم بعد از جراحی ستون فقرات جهت اطلاعات بیشتر شما پاسخ داده ایم.

۷ سوال مهم بعد از جراحی ستون فقرات که باید از پزشک خود بپرسید!

۱. چه زمانی می توانم بعد از جراحی ستون فقرات بنشینم؟

پس از هر گونه عمل در ناحیه کمر، نشستن طولانی مدت نیز توصیه نمی شود. زیرا ستون فقرات جراحی شده همیشه ضعیف است، ماهیچه های اطراف آن نیز ضعیف هستند و نمی توانند از او حمایت کنند. همچنین، در ناحیه عمل زخم و بخیه  وجود دارد که باید بهبود یابد.

وقتی پزشک تشخیص داد که زمان نشستن شما فرا رسیده است، به شما یاد می دهد که چگونه با کمترین فشار بر ستون فقرات بنشینید. در ابتدا، نباید بیشتر از ۱۵ دقیقه بنشینید. سطحی که قرار است روی آن بنشینید باید بلند و به گونه ای باشد که در آن نیفتید. بدون بالش زیر لگن!

هنگام نشستن پشت خود را صاف و آرام نگه دارید. آهسته از جای خود بلند شوید. از انحراف به طرفین، خم شدن به جلو و عقب اجتناب کنید. هنگام برخاستن از صندلی، بهتر است کف دست خود را روی تکیه گاه یا صندلی قرار دهید.

اگر محل جراحی ناحیه گردن باشد، ممکن است نشستن برای آن مانعی نداشته باشد یا برای مدت کوتاهی تجویز شود.

زمانی که فرد نشسته است، به نواحی مهره ای بسیار بیشتر از حالت ایستاده فشار وارد می کند.

 

۲. پس از جراحی ستون فقرات چگونه بیمار را جا به جا کنیم؟

نحوه جابه جایی بیمار یکی از ۷ سوال مهم بعد از جراحی ستون فقرات است. زیرا پس از ترخیص بیمار گاهی نیاز می شود تا از خانه، به یک مرکز پزشکی برای اقدامات فیزیکی یا برای معاینه بعدی مراجعه نماییم. لازم است این کار را به درستی انجام دهید تا از ستون فقرات در برابر هر گونه اثرات آسیب زا حداکثر ممکن محافظت شود. جا به جایی اگر با ماشین شخصی است بنابراین بر روی صندلی عقب و در وضعیت خوابیده انجام شود، فراموش نکنید که حتما باید کرست پوشیده شود (بستن کمربند ایمنی بعد از عمل دیسک کمر)

 

7 سوال مهم بعد از جراحی ستون فقرات

۷ سوال مهم بعد از جراحی ستون فقرات

۳. چگونه لباس بپوشیم؟

پس از جراحی، کادر پزشکی و عزیزان شما در پانسمان کمک خواهند کرد. متدولوژیست به شما یاد می دهد که چگونه خودتان به تنهایی لباس بپوشید. یک نکته مهم در رابطه با لباس های بیرونی این است که باید وزن سبکی داشته باشند. یک کت خز سنگین یا کت چرمی، در مقایسه با یک ژاکت سبک فشار بیشتری به ستون فقرات شما وارد میکند. بهتر است تا در کفش خود، یک کفی ضربه گیر قرار دهید. توجه داشته باشید که ارتفاع پاشنه کفشتان نمی بایست بیش از ۵ سانتی متر باشد!

 

۴. انتخاب نوع تشک نیز شامل ۷ سوال مهم بعد از جراحی ستون فقرات است.

محل خواب فرد عمل شده باید به اندازه کافی سفت باشد، تا ستون فقرات به دلیل افتادگی ناخواسته کمر در وضعیت خطرناکی قرار نگیرد. بنابراین، یک تشک صحیح اثر ارتوپدی دارد که به حفظ ستون فقرات در موقعیت ایده آل در طول خواب کمک می کند. همچنین به بهبود وضعیت بیمار، تسکین درد، استراحت راحت و خوب نیز کمک می کند.

 

۵. چگونه بخوابیم؟

نحوه خوابیدن بعد از عمل دیسک کمر استراحت معمولی، موقعیت های مجاز بدن عبارتند از: دراز کشیدن به پشت، شکم، پهلو. با این وجود، شما باید خود را کنترل کنید تا ستون فقرات پیچ نخورد. (نمی توانید پاهای خود را تا آخر به شکم فشار دهید، اجازه ندهید کمر و لگن خود در سطوح مختلف قرار گیرند و غیره)

 

7 سوال مهم بعد از جراحی ستون فقرات

۷ سوال مهم بعد از جراحی ستون فقرات

۶. چه زمانی می توانید رابطه جنسی داشته باشید؟

یکی از مراقبت بعد از عمل دیسک با پلاتین در روابط زناشویی است. رابطه جنسی معمولا ۲ تا ۶ هفته پس از جراحی ستون فقرات مجاز است. ولی! فقط در صورتی که روند بهبود بیمار خوب و بدون عارضه پیش رود. پس از جراحی، دوره پرهیز از رابطه جنسی، که تقریباً ۲ هفته است را رعایت کنید. به خاطر داشته باشید که در لحظه صمیمیت، وضعیت شما نباید باعث فشار بیش از حد ناحیه مشکل شود. بهتر است تا پایان دوره توانبخشی از کرست فیکس کننده استفاده کنید.

 

۷. آیا پس از جراحی می توانم الکل بنوشم؟

در کل دوره ی نقاهت پس از عمل، استفاده از الکل به هر شکلی غیر قابل قبول است. اقدامات درمانی (در نظر گرفتن دارو) در ترکیب با الکل ناسازگارند و منجر به واکنش های سمی شدید می شود. الکل موجود در خون به شدت تمرکز سیستم عصبی مرکزی را کاهش می دهد و منجر به از بین رفتن رسانایی عصبی می شود. همچنین، کلسیم را از استخوان ها خارج کرده، کمبود در تامین عناصر کمیاب ارزشمند به غضروف، ماهیچه ها و رباط ها را تحریک می کند، بر شریان های مهره ای و عروق خونی تأثیر می گذارد و فرآیندهای بازسازی را مسدود می کند.

 

به جز این ۷ سوال مهم بعد از جراحی ستون فقرات، هر سوال دیگری نیز برایتان پیش آمد حتما از بهترین جراح دیسک کمر در تهران دیسک بپرسید. در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

مقالات مرتبط:

ورزش های مجاز و ممنوع برای فتق دیسک کدامند؟

در زندگی بعد از عمل دیسک کمر چه چیزی در انتظار من است؟

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۴

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *