مقالات مربوط به دیسک کمر

دیسک گردن و درد دست چپ

دیسک گردن و درد دست چپ
۵
(۲)

شایع ترین علت درد در ناحیه گردن، شانه و اندام فوقانی فتق دیسک ستون فقرات گردنی است. برخی از حرکات و یا حالت ها می تواند درد گردن را تشدید کند. در اغلب بیماران، فتق دیسک گردن و درد دست چپ می تواند نشانه ی فشرده شدن نخاع باشد.

آناتومی دیسک گردن وعلائم فتق آن

بین هر مهره یک دیسک قرار دارد که یک بالشتک قوی، انعطاف‌پذیر و ضربه‌گیر است. هر دیسک از یک حلقه فیبروزوس تشکیل شده است.که ماده ژل مانندی به نام هسته پالپوس را درون خود محصور می کند. ریشه های عصبی از کانال نخاعی از طریق گذرگاه های کوچک بین مهره ها و دیسک خارج می شوند. علائمی همچون درد مبهم یا تیز در گردن یا بین تیغه‌های شانه، درد تابشی به بازو، بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در شانه‌ها یا بازوها، زمانی ایجاد می شوند.که دیسک آسیب دیده به ریشه عصبی یا نخاع فشار می آورد. فتق دیسک گردن زمانی رخ می دهد که حلقه فیبروزوس پاره می شود و هسته پالپوزوس از آن فراتر می رود.

علل فتق دیسک گردن و درد دست چپ

عوامل زیادی خطر فتق دیسک را افزایش می دهند. مانند:

  • عادات بد و خطرناک زندگی.(سیگار کشیدن، عدم ورزش مداوم، تغذیه نادرست، به شدت بر سلامت دیسک تأثیر می گذارد.)
  • سن و تغییرات در بیومکانیک طبیعی منجر به کاهش تغذیه دیسک، خشک شدن.تدریجی آن، کاهش استحکام و خواص کشسانی آن می شود.
  • وضعیت نامناسب و فیزیک نادرست بدن (مانند کسانی که مشکلات جسمی پیشینه ای دارند.)می تواند بار روی ناحیه گردن را افزایش دهد.

ترکیب این عوامل، تأثیر ساییدگی روزانه و بلند کردن نامناسب اجسام، به راحتی می توان فهمید.که چرا فتق دیسک رخ می دهد. فتق دیسک گردن و درد دست چپ می تواند به طور ناگهانی یا تدریجی در طی هفته ها یا ماه ها رخ دهد.

مراحل ایجاد دیسک گردن و درد دست چپ

  • تخریب دیسک: تغییرات شیمیایی با افزایش سن منجر به ضعیف شدن دیسک می شود.
  • پرولاپس: شکل دیسک با یک برآمدگی جزئی در کانال نخاعی.
  • اکستروژن: هسته پالپوس دیسک فراتر از حلقه گسترش می یابد.اما به دیسک متصل می ماند.
  • جداسازی: هسته پالپوس از آنولوس فیبروزوس فراتر رفته.و در کانال نخاعی جدا از دیسک قرار گرفته است.

هر فتق دیسک باعث درد نمی شود. با مراجعه به پزشک و انجام معاینه های معمولی و عصبی، عکس برداری با اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری و یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی برای بررسی وسعت و محلی سازی بیماری انجام می شود.

چگونه درد در قلب را از دیسک گردن و درد دست چپ تشخیص دهیم؟

چگونه درد در قلب را از دیسک گردن و درد دست چپ تشخیص دهیم؟

جراحی فتق دیسک گردن

عمل جراحی زمانی انجام شود.که درمان های دارویی و فیزیوتراپی نتوانسته اند، علائم را کاهش دهند.و دیسک مورد نظر مشکوک به فشرده سازی نخاع است. جراحی برای کاهش فشار از روی عصب دیسک گردن و درد دست چپ انجام شود. هنگامی که عمل جراحی از جلو انجام می شود.به آن “دیسککتومی قدامی” گویند. متخصصان ما با سال های زیادی را با تمرین و دانش عمیق در زمینه جراحی ستون فقرات و جراحی های فتق دیسک با موفقیت آمیز پشت سر گذاشته اند. آن ها قادر به انجام هر نوع جراحی در ستون فقرات هستند.و جدیدترین تجهیزات به شما امکان می دهد.حتی پیچیده ترین مراحل جراحی را به خوبی بگذرانید. ما به هر بیمار فرصت بهبودی می دهیم.

درمان های دارویی

درمان دارویی شامل مصرف داروهای ضد التهابی برای کاهش التهاب و تورم، شل کننده.های عضلانی برای کاهش اسپاسم عضلانی و مسکن های قوی برای کاهش درد شدید است. درد با شدت خفیف تا متوسط ​​با تجویز داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) درمان می شود. آن ها التهاب و درد را تسکین می دهند. ممکن است.فیزیوتراپی برای تسکین درد و افزایش دامنه حرکتی (سرما و گرما درمانی، ماساژ ملایم، کشش گردن و غیره) تجویز شود. تمام داروها شاید در مراحل اولیه درمان تاثیر گذار باشند.اما به مرور زمان و پیشرفت بیماری فقط جنبه مسکن خواهند داشت. در نهایت جراحی بهترین درمان برای دیسک گردن و درد دست چپ است.

جلوگیری

تغییرات دژنراتیو( تخریب و فرسایش دیسک )مرتبط با افزایش سن اجتناب ناپذیر است، اما تغییر سبک زندگی می تواند.به پیشگیری یا به تاخیر انداختن.شروع دیسک گردن و درد دست چپ کمک کند. وضعیت نامناسب و مکانیک بد بدن، ضعیف بودن عضلات گردن، سیگار کشیدن.و اضافه وزن از عوامل خطرناک برای دیسک هستند. تغییر سبک زندگی به سلامت ستون فقرات شما کمک می کند.

جهت دست یابی به اطلاعات بیشتر در این زمینه، دیگر مقالات سایت را مطالعه نمائید.و برای مشاوره با ما، از طریق تلفن یا اینستاگرام تهران دیسک در تماس باشید.

مقالات مرتبط:

انواع تنگی کانال نخاعی

شکستگی مهره

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۲

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *