مقالات مربوط به دیسک کمر

علت خواب رفتن پا

علت خواب رفتن پا
۳
(۲)

ناراحتی در اندام تحتانی توانایی کار و کیفیت زندگی فرد را کاهش می دهد. علت خواب رفتن پا ممکن است.به طور مداوم وجود داشته باشد. یا تحت شرایط خاصی ظاهر شود. (بعد از فعالیت بدنی، قرار گرفتن در وضعیت یکنواخت و اجباری). گاهی این مشکل کوتاه مدت است.که خود به خود برطرف می شود و عود نمی کند. به عنوان یک وضعیت فیزیولوژیکی در نظر گرفته می شود. اما در مورد احساس منظم و طولانی مدت و سوزش در پاها باید علت آن را جست و جو کرد.و از بین برد. بنابراین، بدون کمک یک پزشک متخصص نمی توان آن را انجام داد.

علت خواب رفتن پا چه می تواند باشد؟

علل خواب رفتگی و سوزن سوزن شدن در پاها می تواند.بسیار متنوع باشد، از واریس گرفته تا آسیب های پیش پا افتاده دیگر. اغلب این مورد با گزگز پا همراه است. علائم مرتبط ممکن است. شامل بی‌حسی، کاهش حساسیت لمسی پوست در ناحیه آسیب‌دیده، و تورم بالا و زیر زانو باشد. که در این موارد علت آن نقض عملکرد انتهای عصبی است.

علل عملکردی بدن

گزگز و درد در پاها می تواند به دلایل زیر باشد:

اقامت طولانی مدت در یک موقعیت (به عنوان مثال، کار بی تحرک، مسافرت هوایی، خواب) می تواند علت خواب رفتن پا شود.

مصرف کم نوشیدنی ها (در نتیجه مسمومیت، قرار گرفتن در معرض هوای گرم یا مصرف محدود مایعات).

پوشیدن کفش نامناسب (کفش های تنگ و پاشنه بلند باعث ایجاد اختلالات گردش خون در پاها می شود).

هیپوترمی (قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی خیلی سرد که باعث یخ زدن پاها و بروز ناراحتی می شود).

اگر علت خواب رفتن پاها یکی از شرایط ذکر شده باشد، احساسات ناخوشایند به طور دوره ای رخ می دهد، ارتباط واضحی با عامل تحریک کننده دارد، و در صورت حذف علت، مشکل گزگز کردن پا از بین می رود.

 

علت خواب رفتن پا

علت خواب رفتن پا

علل پاتولوژیک ناراحتی در پاها

اما ممکن است علت خواب رفتن پا، دلایل جدی تری داشته باشد. اگر بروز این حالت پیشرفت داشته باشد، بیمار نیاز فوری به شروع درمان دارد.

برخی از شرایط پاتولوژیک، همراه با درد و سوزش در پاها، می تواند منجر به عواقب جبران ناپذیری شود.

احساسات دردناک و خواب رفتن پا یا دیگر اندام ها با بیماری های زیر آشکار می شود:

 • دیابت: در نتیجه نوسانات سطح قند خون، عروق کوچک آسیب می بینند، که باعث ایجاد گزگز شدن اندام ها می شود.
 • نارسایی وریدی: علائم ناشی از اختلالات مزمن گردش خون و ایسکمی بافتی است.
 • آسیب شناسی مفصلی: در برخی موارد، بیماری های التهابی مفاصل بر دستگاه عروقی تأثیر می گذارد.و علت خواب رفتن پا و دیگر اندام ها خواهد شد.
 • کمبود ویتامین و مواد معدنی که در سیستم های آنزیمی و انتقال دهنده های عصبی تاثیرگذار است. کمبود ویتامین های گروه B، کلسیم و منیزیم در بدن منجر به نوروپاتی می شود.
 • آسیب شناسی ستون فقرات: آسیب به ریشه های عصبی با تغییر شکل ستون فقرات، پوکی استخوان و فتق بین مهره ای باعث ایجاد این حالت می شوند.
 • بیماری های توموری: نئوپلاسم ها می توانند.فشار مکانیکی بر رگ های خونی و اعصاب وارد کنند.و باعث گز گز شدن اندام ها شوند.
 • میکوزها: عفونت پوست با قارچ باعث علت خواب رفتن پا و گزگز شدن آن شود.

 

چگونه علت به خواب رفتن پا را پیدا کنیم؟

تشخیص درد در پاها مستلزم مراجعه به پزشک است. اگر ناراحتی به طور مداوم وجود داشته باشد، در کار و خواب تداخل به وجود آورد، با تغییرات پوستی واضح و نقض وضعیت عمومی بیمار همراه باشد، باید با یک متخصص قرار ملاقات بگذارید. درمان درد در پاها توسط متخصص شروع شود. پزشک یک بررسی کلی انجام می دهد.

تشخیص درد در پاها به منظور تعیین علت نیاز به روش های ابزاری دارد.

سونوگرافی وریدها و عروق: با توجه به نتایج تحقیقات، تغییرات ارگانیک در بافت اندام آشکار می شود که می تواند باعث وجود علائم پاتولوژیک شود.

 تشخیص علت خواب رفتن در پاها و درد نیاز به معاینه آزمایشگاهی دارد: (آزمایش خون، آزمایش ادرار، آزمایش عفونت، لخته شدن خون، نشانگرهای بیماری های خودایمنی).

با ارزیابی مجموع داده ها معاینه فیزیکی و نتایج آزمایشگاهی، پزشک معالج می تواند به طور قابل اعتماد علل درد در پاها را تعیین کند، که درمان آن توسط یک متخصص انجام می شود. ( فلبولوژیست-جراح عروق، متخصص غدد، بهترین متخصص مغز و اعصاب، متخصص ستون مهره و غیره).

 

علت خواب رفتن پا

علت خواب رفتن پا

چگونه از شر علائم خلاص شویم

علت خواب رفتن پا و درمان گزگز آن با توجه به علائم مشخص می شود. اگر خواب رفتگی و درد ناشی از نارسایی وریدی باشد، اقدامات زیر به بیمار توصیه می شود:

 • اصلاح سبک زندگی
 • ترک عادات بد
 • افزایش سطح فعالیت بدنی
 • استفاده از جوراب های واریس
 • درمان پزشکی

جلوگیری از خواب رفتن پا

تصویر سبک زندگی فعال برای جلوگیری از درد، رفع علت به خواب رفتن پا و سنگینی پاها، توصیه می شود سبک زندگی نسبتاً فعالی داشته باشید، منطقی غذا بخورید و عادت های بد را ترک کنید. در صورت بروز علائم هر بیماری، مهم است که به دنبال بهترین متحصص باشید.

پیشنهاد ما:

اگر متوجه درد، سوزش یا سوزن سوزن شدن در پاها شدید که به خودی خود از بین نمی روند، با تهران دیسک تماس بگیرید. متخصصان ما به یافتن علت اصلی ناراحتی و ایجاد یک برنامه درمانی برای بهبود سریع سلامت و بهبود کیفیت زندگی شما کمک می کنند.

در اینستاگرام تهران دیسک با ما همراه شوید.

این مطلب مفید بود؟

۳ / ۵. تعداد ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *