مقالات مربوط به دیسک کمر

مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر

مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر
۵
(۴)

مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر، اقداماتی است که برای بازگشت بیمار به ریتم معمول زندگی به طور کامل، بدون ناراحتی و درد ضروری است.

وضعیت بیمار پس از عمل دیسک کمر

ستون فقرات یک ساختار منفعل است، حرکات در آن به دلیل عضلات، رباط ها و فاسیای زیادی (فاسیا غلافی از بافت همبند مرکب از بافتهای لیفی و چرمی که پوست را به بافتهای زیرین پیوسته و عضلات را از هم مجزا می کند) که ستون فقرات را در بر می گیرند امکان پذیر می شود. بهبودی بدن پس از جراحی می تواند بیش از یک ماه و گاهی تا یک سال طول بکشد. توصیه می شود که مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر را با دقت انجام دهید. سن و سبک زندگی در طول این دوره از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به طور مثال بیماران ورزشکار جوان خیلی سریع تر بهبود می یابند.

دوره نقاهت پس از جراحی

پس از مرخص شدن بیمار به خانه، دوره نقاهت بیمار آغاز می شود. پس از جراحی، بیماران باید از کمربندی استفاده کنند که ستون فقرات را در موقعیت صحیح ثابت و حرکت در مهره‌ها را محدود ‌کند. به منظور کاهش وزن از روی ستون فقرات، استفاده از کمربندهای ارتوپدی یکی از مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر است که برای بیماران تجویز می شود. این کمربند سبب کاهش وزن از روی ستون فقرات و به بهبود سریع تر بخیه ها نیز کمک می کند.رعایت نکات زیر برای بهبودی هرچه سریعتر لازم است:

  1. سفر با وسایل نقلیه در ماه های اول پس از عمل توصیه نمی شود. در صورت لزوم، بیمار باید در حالت درازکش قرار گیرد.
  2. حداقل چهار هفته پس از ترخیص، تمرینات فیزیوتراپی آغاز شود.
  3. در اوایل دوره نشستن و بلند کردن وزنه های بیش از ۵ کیلوگرم ممنوع است.
  4. هیچ تمرین بدنی را بدون گرم کردن و بستن کمربند مخصوص انجام ندهید، از جمله انجام حرکات پیچشی تیز در ستون فقرات و ورزش های شدید ممنوع است.
  5. در دوران مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر، سعی کنید در یک حالت و موقعیت برای مدت زمان طولانی نمانید، قسمت جراحی شده را همواره خنک کنید.
مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر

وجود بیماری ها از جمله بیماری های مزمن؛ پیچیدگی عمل دیسک کمر را افزایش می دهد.

ورزش درمانی

از آنجایی که بیمار مجاز به ورزش های سنگین نیست، یک دوره تمرینات فیزیوتراپی تجویز می شود. تمرینات به حفظ شکل مناسب بافت ها کمک می کند، ستون فقرات را به عملکرد طبیعی باز می گرداند. تمام تمرینات در حالت کم، عمدتاً در حالت خوابیده به پشت انجام می شود.

ماساژ دادن

ماساژ یکی از مهمترین مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر است که فقط توسط متخصص باید انجام می شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی را می توان هر زمان پس از جراحی شروع کرد. آن دسته از بیمارانی که به طور منظم ورزش می کنند و مراقب اضافه وزن خود هستند، نتایج بهتری نسبت به بیمارانی دارند که سبک زندگی بی تحرک دارند. متأسفانه، پس از عمل، برخی از بیماران جهت مراقبت از کمر خود کمتر حرکت می کنند، که در این حالت وضعیت آنها تشدید می شود.

از مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر و رعایت رژیم غذایی

تغذیه نقش مهمی در بهبود ستون فقرات دارد. برای جذب بهتر تمام عناصر مفید، باید به خوبی نوع غذا انتخاب شود. تعادل فیبر مهم است، هضم نرم و بدون تحریک روده. اگر مشکلاتی در هضم و مدفوع وجود داشته باشد، این امر ناگزیر باعث ایجاد استرس غیر ضروری بر روی عضلات می شود. میزان کالری نیز باید کنترل شود تا بیمار اضافه وزن پیدا نکند.

سوالات پرتکرار

  1. چگونه درد پا را در دوره مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر از بین ببریم؟

درد در ساق پس از جراحی طبیعی است. زیرا فشار طولانی مدت بر روی اعصابی که مغز از طریق آنها کار پاها را کنترل می کند، وجود داشته است. در حین عمل، فشار کاهش می یابد، اما ممکن است چند هفته طول بکشد تا بافت عصبی بهبود یابد. در این مدت، ساق پا درد می کند، ران را می کشد، بی حسی در اندام ها مختل می شود. اگر در پس زمینه بهبودی، پا به طور ناگهانی شروع به درد شدید و بی حس شدن کرد، حتماً به پزشک اطلاع دهید. هرچه زودتر علت عارضه را مشخص کند، شانس بهبودی سریع‌تر خواهد بود و نیازی نیست چندین سال را برای درمان صرف کنید.

 

 

مراقبت های پس از عمل دیسک کمر

مراقبت های پس از عمل دیسک کمر

 

۲. چه زمانی بعد از عمل دیسک کمر می توانم برای بارداری برنامه ریزی کنم؟

ظرف یک سال پس از عمل نمی توان برای بارداری برنامه ریزی کرد. زیرا جنین به ستون فقرات فشار وارد می کند. اگر باردار شدید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

۳. برای بهبودی کامل بعد از عمل دیسک کمر چقدر زمان لازم است؟

زمان بهبودی بسته به آسیب بیمار و مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر او متفاوت است. اما درکل حداقل ۲۱ روز طول می کشد تا عضلات خود را تقویت کنید و یاد بگیرید چگونه فعالیت های روزانه را ایمن انجام دهید. برای اختلالات عصبی پیچیده تر، دوره توانبخشی ۴-۶ هفته است. در صورتی که بیمار تمام توصیه های لازم را انجام داده باشد، زمان سپری شده در بیمارستان را می توان کاهش داد.

در نتیجه:

هدف از مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر ، تسکین تورم در ناحیه جراحی شده و از بین بردن درد است. پزشکان در این دوره از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و داروهای ضد افسردگی در کمترین دوز  استفاده می کنند.

جهت رزرو نوبت مشاوره برای بهترین جراح دیسک کمر با ما در تماس باشید و یا با دنبال کردن اینستاگرام تهران دیسک اطلاعات کافی در این زمینه دریافت کنید.

مقالات مرنبط:

انواع تنگی کانال نخاعی

پاره شدن دیسک کمر چگونه است؟

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۴

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *